Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa plenerowa z okazji 100. rocznicy objęcia przez oddziały policji służby granicznej na wschodnich rubieżach państwa

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Ekspozycje tworzą plansze ze zdjęciami archiwalnymi pozyskanymi m.in. z Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Muzeum Wojska w Białymstoku oraz prywatnej kolekcji. Obrazują codzienną służbę policjantów na polsko-litewskiej, polsko-łotewskiej i polsko-sowieckiej linii granicznej w latach 1923-1926, koszary, sposób spędzania wolnego czasu
Ekspozycje tworzą plansze ze zdjęciami archiwalnymi pozyskanymi m.in. z Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Muzeum Wojska w Białymstoku oraz prywatnej kolekcji. Obrazują codzienną służbę policjantów na polsko-litewskiej, polsko-łotewskiej i polsko-sowieckiej linii granicznej w latach 1923-1926, koszary, sposób spędzania wolnego czasu Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press
"Policja Państwowa w ochronie granicy wschodniej II Rzeczypospolitej w latach 1923-1926" to temat wystawy plenerowej, jaką od piątku (14.07) można oglądać na placu przed siedzibą Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Ekspozycja powstała przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

Policjanci w ochronie granicy. Tak wyglądała ich codzienna służba 100 lat temu

- Trzeba przypomnieć - nie tylko dla mieszkańców regionu, ale i Polski - że już 100 lat temu Policja Państwowa pełniła służbę na granicy. W 1926 roku powstał Korpus Ochrony Pogranicza, ale zanim ten korpus powstał były inne formacje, które broniły granicy państwowej tego odrodzonego po 123 latach zaborów Państwa Polskiego - podkreślał na konferencji prasowej zwołanej z okazji otwarcia wystawy dr Marek Jedynak, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Ekspozycje tworzą plansze z tymczasową instrukcją dla funkcjonariuszy, wywiadem z ówczesnym dyrektorem Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Marianem Borzęckim i zdjęciami archiwalnymi pozyskanymi m.in. z Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Muzeum Wojska w Białymstoku oraz prywatnej kolekcji.

Czytaj też:

Obrazują codzienną służbę policjantów na polsko-litewskiej, polsko-łotewskiej i polsko-sowieckiej linii granicznej w latach 1923-1926, koszary, sposób spędzania wolnego czasu. W sumie przez ponad trzydzieści miesięcy w 97 kompaniach i 595 posterunkach granicznych służbę pełniło blisko 10 tys. policjantów.

- Była to trudna służba, służba w warunkach prowizorycznych, kombinowanych, a jednak policjanci - na rozkaz, jaki otrzymali od rządu polskiego - podjęli się tego zadania i przez 3 lata stali na granicach, strzegąc ich od dywersantów sowieckich, bolszewickich, ale też od przemytników i wszystkich innych grup, które próbowały przenikać na terytorium Rzeczypospolitej - wymieniał dyrektor IPN.

Kurator wystawy: była to służba bardzo trudna i specyficzna

Wystawę otwarto w piątek (14.07), w przeddzień podlaskich obchodów 104. rocznicy utworzenia Policji Państwowej, a także z okazji 100. rocznicy powierzenia jej obowiązków służby granicznej.

- Straż graniczna, która zajmowała się ochroną granicy wschodniej liczącej ponad 2000 km, musiała zwolnić pewne roczniki. Policja była natychmiastowym rozwiązaniem, nie do końca sprawdzonym, nie do końca przemyślanym - ocenia kurator wystawy, Marek Gajewski z Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku. - W miejsce 25 tysięcy strażników granicznych do służby desygnowana wyłącznie 10 tysięcy policjantów. To było o 1,5 razy za mało. Ta służba była bardzo ciężka i kosztowała sporo zdrowia tych policjantów.

Zobacz także:

Siedzibami komend, posterunków i miejscami prowizorycznego zakwaterowania były najczęściej ciasne i wilgotne ziemianki, czasem stare, zbutwiałe szopy lub baraki. Funkcjonariusze zmagali się z niedoborem umundurowania i obuwia, środków łączności oraz przestarzałą bronią palną, która niejednokrotnie zawodziła w starciu ze znakomicie uzbrojonym przeciwnikiem.

Od kul wroga zginęło na służbie dwudziestu oficerów i szeregowych, a kilkudziesięciu innych zostało ciężko rannych.

Policjanci i dziś gotowi do wyzwań na wschodniej granicy

Decydenci ostatecznie uznali, że należy powołać formację, która będzie typowa dla tego rodzaju służby, czyli Korpus Ochrony Pogranicza, który definitywnie "przejął" granicę od policjantów 15 marca 1926 r., również na odcinku województwa białostockiego.

Warto przeczytać:

- Po 100 latach mamy do czynienia z sytuacją podobną. W kryzysie, z którym zmagamy się od 2 lat, policja także zadziałała natychmiast, natychmiast udzieliła wsparcia wojsku, które były wówczas na granicy i Straży Granicznej, która odpowiada bezpośrednio za ochronę naszych wschodnich rubieży. Policja jest formacją na wskroś nowoczesną, gotową do tych wyzwań - podkreślał na konferencji nadinsp. Robert Szewc, Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku. - Może nie mierzymy się z bezpośrednim bandytyzmem, ale mamy do czynienia z przestępczością graniczną, z nielegalną migracją, związaną z tym przestępczością przemytniczą i - nazwijmy sprawę po imieniu - niezwykłym biznesem, który znalazł swoje miejsce, wykorzystując obecną sytuację ma ścianie wschodniej.

Wystawę można oglądać do końca lipca. Tymczasem w najbliższą niedzielę (16.07) o godz. 12 przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Białymstoku odbędą się wojewódzkie obchody Święta Policji. Tuż obok przy fontannie, policjanci zorganizują "Niebieski Piknik" z mocą atrakcji dla najmłodszych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna