Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XIV Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński: Uczcili pamięć ofiar obławy augustowskiej

Archiwum
Co roku motocykliści oddają hołd pamięci ofiar obławy augustowskiej.
Co roku motocykliści oddają hołd pamięci ofiar obławy augustowskiej. Archiwum
Uczestnicy tegorocznego XIV Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego postanowili po drodze odwiedzić Augustów i Suwałki. - Bardzo cieszymy się, że znaleźliśmy się na trasie tego słynnego rajdu - mówi ks. Stanisław Wysocki.

Od lat motocykliści z całego
kraju czczą pamięć Polaków zamordowanych w Katyniu. Odwiedzają więc większość miejsc związanych z sowieckim mordem.
Już parę lat temu to samo środowisko zainteresowało się także największą zbrodnią w powojennej historii Polski, czyli obławą augustowską. Jej ofiarami padło przynajmniej kilkaset osób. Obława nazywana jest zresztą Małym Katyniem.

- Bardzo cieszyliśmy się z tej współpracy - opowiada ks. Stanisław Wysocki, prezes związku skupiającego rodziny sowieckiej zbrodni dokonanej na Suwalszczyźnie.

Motocykliści z całej Polski zaczęli się pojawiać na uroczystościach rocznicowych związanych z obławą augustowską. W ubiegłym roku przyjechali do Augustowa, w tym - do Sejn. od dwóch lat odbywa się także rajd motocyklowy śladami obławy augustowskiej.
Uczestnicy rajdy katyńskiego postanowili jedno z drugim połączyć. Część grupy z Warszawy pojechała więc od razu na Suwalszczyznę. Motocykliści odwiedzili miejsca związane z obławą, a na nocleg zatrzymali się w rodzinnym domu ks. Wysockiego, znajdującym się w podsuwalskiej Białej Wodzie. To stąd w lipcu 1945 r. wojska sowieckie zabrały ojca i dwie siostry S. Wysockiego. Cała trójka została zamordowana. Do dzisiaj nie wiadomo, gdzie znajdują się ich groby.

Ks. Wysocki uważa, że każde przypomnienie zbrodni z 1945 r. ma sens. Bo kolejne środowiska zaczną upominać się o wyjaśnienie tej sprawy.

Władze rosyjskie wciąż blokują dostęp do informacji na temat ofiar obławy. W czasach PRL był to temat zakazany. Ale od 1990 r. kolejne polskie rządy nie zrobiły zbyt wiele, by wymóc na Rosjanach otwarcie swoich archiwów.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna