MKTG SR - pasek na kartach artykułów

XVI Konkurs Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Oto najlepiej zachowane zabytki wiejskiego budownictwa drewnianego na Podlasiu

Jakub Wróblewski
Opracowanie:
III nagroda - dom w Plutyczach, powiat bielski, gmina Bielsk Podlaski, właściciel: Urszula Wasyluk-Żukowska
III nagroda - dom w Plutyczach, powiat bielski, gmina Bielsk Podlaski, właściciel: Urszula Wasyluk-Żukowska Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
Poznaliśmy najlepiej zachowane zabytki wiejskiego budownictwa drewnianego. Wszystko za sprawą Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim, który jest organizowany przez Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Wyniki tegorocznego konkursu poznaliśmy 10 grudnia. Zobacz jak wyglądają budynki, które otrzymały wyróżnienia.

Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim

Po trzech latach przerwy ponownie odbył się Konkurs na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim. Konkurs organizowany jest przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztof Kluka w Ciechanowcu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku. W skład jury wchodzą specjaliści w dziedzinie architektury drewnianej, konserwacji zabytków oraz etnografii. Konkurs, dzięki otwartej formule, adresowany jest do wszystkich właścicieli drewnianych budynków na obszarze całego województwa.

Najpiękniejsze budynki drewniane nagrodzone

W niedzielę 10. grudnia 2023 r. odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród oraz wyróżnień w XVI edycji Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim. Ocenie podlegało 21 zgłoszeń z 8 powiatów:

  • siemiatyckiego (5),
  • bielskiego (4),
  • białostockiego (3),
  • sokólskiego (3),
  • sejneńskiego (2),
  • hajnowskiego (2),
  • łomżyńskiego (1),
  • wysokomazowieckiego (1).

Jury po przeanalizowaniu wszystkich materiałów dostarczonych razem ze zgłoszeniami oraz zgromadzonych podczas wyjazdów terenowych postanowiło przyznać 9 nagród oraz 4 wyróżnienia. Budynki laureatów można zobaczyć w galerii:

Cel konkursu

Cel, który przyświeca konkursowi, to przede wszystkim upowszechnianie wiedzy o wyjątkowości wiejskiej architektury drewnianej. W ciągu dziewiętnastu lat zorganizowano szesnaście edycji Konkursu. Jest to znaczące osiągnięcie organizacyjne i konserwatorskie, popularyzujące dawną kulturę budowlaną Polski Północno-Wschodniej i uczące szacunku do tradycji.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna