Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z nami można zarobić

Agata SAwczenko
Anna Ratyńska
Anna Ratyńska W. Oksztol
Czy nastolatek może wyjechać do pracy za granicę? Kiedy najlepiej zgłaszać się do OHP? W czym pomoże Młodzieżowe Biuro Pracy? Na pytania Czytelników odpowiadała wczoraj Anna Ratyńska, pośrednik pracy Ochotniczych Hufców Pracy.

Kończę trzeci rok studiów. Chciałbym znaleźć pracę na wakacje. Myślę też o dorywczym zarabianiu pieniędzy i później, w czasie roku akademickiego. Czy w OHP znajdą się dla mnie oferty pracy? Czy OHP pomaga tylko nieletnim?

Anna Ratyńska, pośrednik pracy w Młodzieżowym Biurze Pracy przy Ochotniczych Hufcach Pracy w Białymstoku: Pomagamy młodzieży od 16. do 25. roku życia. Powinny być to osoby uczące się albo dziennie, albo zaocznie. Jeżeli mamy możliwość - to pomagamy także starszym. Ale bardzo rzadko mamy dla nich oferty pracy. Jeśli już - to przede wszystkim zagraniczne.

Jaką pracę może mi zaproponować OHP?

- Przede wszystkim mamy propozycje dla osób szukających pracy dorywczej, na popołudnia czy weekendy. To przede wszystkim wykładanie towaru na półki w hipermarketach, roznoszenie ulotek, praca jako hostessa, serwisant, merchandiser czy personel pomocniczy do hipermarketów. Pracy biurowej raczej nie mamy. Tak samo pracy stałej, dla osób po studiach. Co najwyżej zdarzają się u nas oferty dla sprzedawcy czy do sprzątania.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby znaleźć pracę z pomocą OHP?

- Trzeba się zarejestrować. Osobom niezarejestrowanym nie możemy wydać skierowania do pracodawcy ani zdradzić szczegółów odnośnie danej oferty. Warto więc odwiedzić Młodzieżowe Biuro Pracy przy ul. Dąbrowskiego 22 i na miejscu wypełnić ankietę. Trzeba wziąć ze sobą dowód osobisty albo legitymację i numer PESEL. Po zarejestrowaniu się każdy ma prawo skorzystać z naszych ofert, jeśli spełnia podstawowe wymagania do każdej z ofert. Jeśli coś go interesuje i spełnia wymagania oferty - my wydajemy skierowanie do pracodawcy.

Chciałbym zatrudnić młodocianych - 16-latków. Jakie warunki muszę spełnić?

- W takim przypadku pracodawca powinien zażądać pisemnej zgody rodziców.

Czy OHP pośredniczy również w szukaniu pracy za granicą?

- Tak. Współpracujemy z agencjami zatrudnienia z Niemiec, Holandii i Hiszpanii. Przede wszystkim mamy oferty pracy z rolnictwa - przy zbiorach szpinaku, szparagów, truskawek. Ale bywają też oferty pracy przy obsłudze imprez wyjazdowych: praca w cyrku, w wesołych miasteczkach, jak i w gastronomii, restauracjach, hotelach. Teraz mamy oferty do Niemiec. Warunkiem jest dobra znajomość języka niemieckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna