Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytek Miesiąca to tym razem wyjątkowe naczynie. Można je oglądać w Muzeum Podlaskim w Ratuszu przez cały lipiec

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Zabytkiem miesiąca w lipcu jest naczynie ostrodenne ze zbiorów Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Pochodzi ono z drugiej połowy III tys. p.n.e.! Można je oglądać w Ratuszu (Rynek Kościuszki 10) do końca lipca w godzinach otwarcia muzeum.
Zabytkiem miesiąca w lipcu jest naczynie ostrodenne ze zbiorów Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Pochodzi ono z drugiej połowy III tys. p.n.e.! Można je oglądać w Ratuszu (Rynek Kościuszki 10) do końca lipca w godzinach otwarcia muzeum. Materiały Muzeum Podlaskiego
To akcja muzealna, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Zabytkiem miesiąca w lipcu jest naczynie ostrodenne ze zbiorów Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Pochodzi ono z drugiej połowy III tys. p.n.e.! Można je oglądać w Ratuszu (Rynek Kościuszki 10) do końca lipca w godzinach otwarcia muzeum.

Naczynia ceramiczne to krucha materia. Choć ich fragmenty, zapieczętowane w warstwach z odległej przeszłości, mogą przetrwać tysiąclecia, to jednak całe okazy są niezwykle rzadkie. Do takich należy ostrodenny garnek wytworzony ponad cztery tysiące lat temu przez społeczność kultury niemeńskiej, jak w archeologii określa się ostatnich łowców-zbieraczy, którzy w okresie neolitu zdominowali rozległe rubieże strefy leśnej Europy Wschodniej.

Naczynie wydobyto pod koniec lat 60. ubiegłego wieku

O ile jego kształt i sposób wykonania są typowe dla „naszych” łowców, to geometryczne zdobienie odciskami sznura jest już historią innych ludzi – pasterzy, infiltrujących u schyłku epoki kamienia przestrzenie dzisiejszego Podlasia. Wygląda to jakby wykonały je dwie różne osoby. A może była jedna, która „porzuciła” swą grupę rozpoczynając nowe życie wśród „obcych”. Lepiąc naczynie dostosowała kształt do wymogów nowej tradycji pozostawiła delikatny ornament swych przodków – wyraz siebie.

Naczynie wydobyte pod koniec lat 60. ubiegłego wieku z dna rzeki Jegrzni jest dziś jedynym tego typu zabytkiem zachowanym w polskich zbiorach muzealnych. Stanowi wyjątkowe świadectwo przenikania się różnych kultur i społeczności – powstania swoistej syntezy tradycji Wschodu i Zachodu.

Cykl, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem

Cykl "Zabytek miesiąca" cieszy się dość dużym zainteresowaniem. Wiele osób pojawia się w muzeum specjalnie, by właśnie ten eksponat obejrzeć.

Akcja zakłada, że przez miesiąc, w białostockim Ratuszu, prezentowany jest wyjątkowy eksponat. Na co dzień nie można oglądać go na wystawach. Dzięki akcji można nie tylko go zobaczyć, ale też poznać historię, którą opowiada.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zabytek Miesiąca to tym razem wyjątkowe naczynie. Można je oglądać w Muzeum Podlaskim w Ratuszu przez cały lipiec - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna