Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagadkowy gatunek w podlaskiej piwnicy. "Sensacja na skalę krajową"

Bartosz J. Klepacki
Nocki łydkowłose mają nawet 6 cm długości, ciemny i szeroki nos ze spiczastymi nozdrzami i charakterystyczny biały brzuch.
Nocki łydkowłose mają nawet 6 cm długości, ciemny i szeroki nos ze spiczastymi nozdrzami i charakterystyczny biały brzuch. Maria Łepkowska/ŁPKDN
Obowiązuje zakaz fotografowania, filmowania, a nawet obserwowania tych zwierząt.

- Nietoperzowa sensacja na skalę krajową - z dumą obwieścił Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi.

Odnalezienia egzemplarzy tego gatunku nikt się bowiem nie spodziewał. W kraju występuje on rzadko, a na terenie łomżyńskiego parku to ewenement. Do tej pory jako tereny rozrodcze tego nietoperza określało się tylko Jeleniewo pod Suwałkami oraz Lubin na Pomorzu.

Pojedyncze osobniki spotykano na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi sporadycznie. Zaskoczeniem dla prowadzących tegoroczne liczenie chiropterologów było więc zaobserwowanie dwóch nocków łydkowłosych hibernujących w szczelinach ceglanego sklepienia piwniczki w Drozdowie (gm. Piątnica) i pojedynczego osobnika zwisającego ze stropu ziemianki w Niewodowie (także gm. Piątnica).

Ten gatunek nietoperza objęty jest w Polsce nie tylko ścisłą ochroną gatunkową. Obowiązuje też zakaz fotografowania, filmowania, a nawet obserwowania nocków łydkowłosych, które mogłoby je płoszyć czy niepokoić.

Zobacz także Nietoperze zimują w podziemiach koło Pałacu Branickich! (zdjęcia)

- Nocek jest jednym z najbardziej zagadkowych gatunków wśród naszych krajowych nietoperzy - tłumaczą pracownicy Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.

Rok temu na terenie ŁPKDL naliczono 590 egzemplarzy tych latających ssaków. Znajdowały się w ponad 160 piwnicach, czyli blisko połowie wszystkich skontrolowanych. Obecnie kończy się ewidencjonowanie wyników tegorocznych poszukiwań.

Nietoperzy przybywa w Suwalskim Parku Krajobrazowym. Choć jest ich mniej niż w dolinie Narwi, to z roku na rok ekolodzy odnotowują kilka sztuk więcej. Podczas tegorocznej akcji doliczyli się 192 osobników pięciu gatunków: gacka brunatnego, mopka, mroczka pozłocistego, nocka Natterera i nocka rudego. Ten ostatni to najczęściej spotykany gatunek w suwalskim parku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna