Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakażenie można wyleczyć. Ale łatwiej mu zapobiec

(opr. now)
Okres ciąży sprzyja infekcjom pochwy
Okres ciąży sprzyja infekcjom pochwy
Kobiety w ciąży często skarżą się na swędzenie i pieczenie. Winne temu są hormony. Pod ich wpływem pH pochwy zmienia się na zasadowe. A to sprzyja infekcjom grzybiczym i bakteryjnym.

Bakterie i pH

Bakterie i pH

W pochwie żyją rozmaite bakterie. Nie ma jeszcze powodów do paniki, gdy na wyniku posiewu z pochwy pojawią się nazwy mikroorganizmów uznanych za niebezpieczne. Groźne mogą stać się dopiero wtedy, gdy zmiana pH ułatwi im rozwój i skolonizowanie szyjki macicy. To dlatego w trakcie każdej wizyty lekarz powinien za pomocą specjalnego papierka lakmusowego sprawdzić pH pochwy pacjentki (właściwe to 4,0). Gdy jego wartość odbiega od normy, trzeba wykonać posiew z kanału szyjki macicy. Wynik posiewu umożliwia lekarzowi dobranie antybiotyku, na który wrażliwa jest dana bakteria. Oprócz antybiotyku ginekolog zaleca także stosowanie środków odbudowujących właściwe pH.

Ich rozwojowi z kolei zapobiega kwaśne pH.
Dotyczy to zwłaszcza Pań starających się o upragnione dziecko lub będących już w okresie ciąży czy połogu.

Najważniejsza - równowaga

Prawidłowa flora bakteryjna pochwy tworzy doskonałą barierę, która chroni ten narząd przed inwazją mikroorganizmów. Tymczasem u kobiet w ciąży do zakażeń drożdżakowych i infekcji wirusowych dochodzi dużo częściej niż u kobiet nieciężarnych.

Jeszcze niedawno przeważał pogląd, że zakażenia pochwy w ciąży są uciążliwą, ale raczej błahą przypadłością i nie pociągają za sobą poważniejszych skutków zdrowotnych. Obecnie wiemy, że konsekwencje dla przyszłej mamy i jej dziecka mogą być poważne - od pogorszenia jakości życia, czasowej niedyspozycji, poprzez powikłania dotyczące przebiegu ciąży. Może dojść m.in. do poronienia, porodu przedwczesnego, przedwczesnego odpływania płynu owodniowego, zakażenia błon płodowych.

Higiena i kontrola

Jak temu zapobiec? Okolice intymne w ciąży powinny być utrzymywane w szczególnej czystości. Kąpiele w wannie dla kobiet w ciąży są szczególnie niewskazane. Woda wraz z bakteriami może przedostać się do pochwy i szyjki macicy i wywołać zakażenie - które w swym przebiegu będzie bardzo niebezpieczne dla płodu.

Do podmywania można natomiast stosować płyny do higieny intymnej.
Ponieważ drobnoustroje z pochwy przez kanał szyjki macicy mogą dostać się do jamy macicy, należy leczyć wszelkie infekcje pod ścisłą kontrolą lekarza. Leczenie samowolne może mieć toksyczny wpływ na rozwój płodu.
Warto też - zakażenia dróg moczowych w ciąży często występują bez objawów - co miesiąc wykonywać badania ogólne moczu.

Dobroczynne bakterie

Nie bez znaczenia jest też przyjmowanie probiotyków, które odbudowują prawidłową florę bakteryjną pochwy. Probiotyki to żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości, wywierają korzystny wpływ na zdrowie.

Często mylnie uważa się, że probiotykiem jest każdy jogurt zawierający bakterie z rodzaju Lactobacillus acidophilus. Tymczasem taki napis nie mówi nawet, co to za bakteria, a szczepów bakterii Lactobacillus acidophilus są setki.

Probiotyk to ściśle wyselekcjonowany, szczegółowo określony szczep bakterii - ich nazwa powinna być trójczłonowa i zawierać: rodzaj, gatunek, szczep (np. Lactobacillus rhamnosus GR-1, Lactobacillus reuteri RC-14).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna