Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłki rodzicielskie - komu przysługują. Dyżur specjalisty Anny Krysiewicz

(EW)
Anna Krysiewicz, ZUS
Anna Krysiewicz, ZUS Anatol Chomicz
W czwartek na pytania naszych Czytelników odpowiadała Anna Krysiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku. A było ich mnóstwo.

Kiedyś dobrowolnie przystąpiłam do otwartego funduszu emerytalnego. Za 8 lat nabywam prawa do emerytury i chciałabym, aby wszystkie moje składki były przekazywane do ZUS. Czy w związku z tym teraz mogę zrezygnować z członkostwa w otwartym funduszu emerytalnym?

Zgodnie z przepisami osoby, które mają do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego 10 lub mniej lat, nie muszą zmieniać swoich deklaracji. W przypadku tych osób ZUS już nie przekazuje części składki emerytalnej do wybranego wcześniej funduszu.

To oznacza, iż ta część pani składki w wysokości 2,92 proc., podstawy wymiaru, która wcześniej była przekazywana do II filaru, już pozostaje w ZUS i jest zapisywana na pani subkoncie w pełnej wysokości 7,3 proc.

Od stycznia jestem na urlopie macierzyńskim i otrzymywany zasiłek macierzyński. Po pomniejszeniu o zaliczkę na podatek dochodowy wynosi 910 zł. Czy należy mi się wyrównanie do wysokości zasiłku rodzicielskiego i kto powinien je wypłacić?

Tak, pani zasiłek macierzyński powinien być wyrównywany do kwoty zasiłku rodzicielskiego. Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego jest ustalane jako różnica między kwotą świadczenia rodzicielskiego (1000 zł) a miesięczna kwotą zasiłku macierzyńskiego, pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Ponieważ zasiłek macierzyński wypłaca pani pracodawca, to on jest zobowiązany do stosowania nowych przepisów w tym zakresie i to on ma obowiązek wypłacać pani podwyższony zasiłek macierzyński.

Nie wymaga się składania odrębnego wniosku o wypłatę zasiłku, ale powinna pani złożyć swemu pracodawcy oświadczenie, czy jest to w tym czasie wypłacany zasiłek z jednego źródła, czy jest jeszcze inny płatnik bo na przykład ma pani uprawnienia do dwóch zasiłków.

Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do wysokość świadczenia rodzicielskiego jest finansowane z budżetu państwa. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest zobowiązany do wypłaty podwyższonego zasiłku tym osobom, którym dokonuje wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Powinna się pani przypomnieć swemu pracodawcy składają wspomniane oświadczenie i otrzymać wyrównanie od stycznia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna