Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaśpiewali bohaterom

Paweł Lisiecki
To dla nas wielkie szczęście i duma, że możemy tutaj zaśpiewać.
Rekonstrukcja bitwy pod Wizną

Rekonstrukcja bitwy pod Wizną

Pierwszy raz gramy w miejscu bitwy, o której śpiewamy - podkreślał Joakim Broden, wokalista grupy Sabaton. - To dla nas wielkie szczęście i duma, że możemy tutaj zaśpiewać. Koncert zespołu Sabaton zakończył w Strękowej Górze obchody 70. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej.

Żywa lekcja historii
- Ciężko mówić o tym, co przeżyłam - mówiła przez łzy Anna Boguszewska, która urodziła się w 1930 r. we Włochówce. - Pierwszego września szłam do szkoły, gdy żołnierze zawrócili mnie z mostu. Kiedy wróciłam do domu przyszła informacja, że idą Niemcy. Więc zaczęliśmy się pakować, a gdzieś koło czwartej czy piątej Niemcy zaczęli bombardować most.

Realizmowi niedzielnych uroczystości dodawało prawie 100 członków grup rekonstrukcji historycznych, którzy przygotowali inscenizację walk na odcinku Wizna. Oprócz rekonstruktorów m.in. z Radzynia, Tomaszowa Mazowieckiego, Lublina i Łomży, widzowie mogli zobaczyć niemiecki i polski sprzęt wojskowy, w tym dwa transportery wojskowe oraz replikę niemieckiego czołgu Panzer II. Kilkutysięczna widownia nagrodziła ich wysiłki gromkimi brawami.

- To bardzo dziwne uczucie odtwarzać postać kpt. Ragnisa - przyznał Zbigniew Dobkowski z Harcerskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. 33 pp Strzelców Kurpiowskich. - Człowiek stara się wczuć w rolę kapitana, ale nie wiem czy potrafiłbym zachować się podobnie jak on. Postawę kpt. Władysława Raginisa uhonorował Prezydent Rzeczpospolitej Lech Kaczyński, który pośmiertnie nadał dowódcy odcinka "Wizna" Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, a por. Stanisławowi Brykalskiemu Krzyż Komandorski z Gwiazdą Odrodzenia Polski.

40:1
Ukoronowaniem niedzielnych uroczystości, w czasie których widzowie mogli również obejrzeć pokaz plutonu specjalnego Żandarmerii Wojskowej i premierę filmu "Polskie Termopile" był koncert grupy "Forteca" oraz gwiazdy wieczoru - szwedzkiego zespołu Sabaton, znanej ze sławiącego walki na Strękowej Górze przeboju "40:1". I właśnie za ten przebój oraz upowszechnienia wiedzy o wydarzeniach z 1939 r. członkowie zespołu z rąk wójta gminy Zawady - Pawła Pogorzelskiego otrzymali tytuł Honorowego Obywatela Gminy. Zaś Szef Kancelarii Prezydenta RP, Władysław Stasiak, wręczył grupie Heraldykę Orła Białego.

- To dla nas najlepsze turne, jakie dotychczas odbyliśmy po Polsce - mówiła wyraźnie poruszony Joakim Broden. - To dla nas zaszczyt być w miejscu, gdzie kapitan Raginis i jego 720 żołnierzy walczyło z przeważającymi siłami wroga. - Jestem zachwycony ilością osób, które przybyły na uroczystości - podsumował Dariusz Szymanowski, prezes "Stowarzyszenia Wizna 1939".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna