Zauważyłeś literę "E" lub cyfry na drzewie? Tajemnicze symbole namalowane farbą dla wielu stanowią zagadkę. Zobacz, co oznaczają

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Kolor żółty w języku leśników ma istotne znaczenie. Jak informuje Nadleśnictwo Dojlidy, ciągły pasek o tym kolorze o szerokości 10 cm oznacza granicę wyłączonego drzewostanu nasiennego. Niekiedy drzewa rosnące na załamaniach granicy oznacza się jeszcze literą „N”. Z kolei żółtym przerywanym paskiem o szerokości 5 cm zaznacza się gospodarcze drzewostany nasienne. Gdy na żółtym pasku pojawia się czarny numer, mowa o drzewie matecznym. W jego pobliżu bardzo często znajdują się okazy porównawcze, oznaczone cyframi od 1 do 4.
Kolor żółty w języku leśników ma istotne znaczenie. Jak informuje Nadleśnictwo Dojlidy, ciągły pasek o tym kolorze o szerokości 10 cm oznacza granicę wyłączonego drzewostanu nasiennego. Niekiedy drzewa rosnące na załamaniach granicy oznacza się jeszcze literą „N”. Z kolei żółtym przerywanym paskiem o szerokości 5 cm zaznacza się gospodarcze drzewostany nasienne. Gdy na żółtym pasku pojawia się czarny numer, mowa o drzewie matecznym. W jego pobliżu bardzo często znajdują się okazy porównawcze, oznaczone cyframi od 1 do 4. pixabay.com/652234/zdjęcie ilustracyjne
W lesie spotkamy nie tylko ciekawe okazy flory i fauny. Okazuje się, że konsternację mogą wzbudzić… rysunki na drzewach. Nie chodzi wcale o wyryte serduszka lub inicjały. Mowa o symbolach namalowanych farbą na korze. Nie wykonały ich dzieci czy wandale, ale leśnicy. Co kryje się za cyframi lub literami „E”, „N” lub „K” w lesie? Wyjaśniamy! Mają one istotne znaczenie dla gospodarki leśnej.

Spis treści

Litery czy kreski na drzewach to nie dzieło wandali. Dla leśników symbole mają ogromne znaczenie

Na leśnych drzewach można spotkać wiele oznaczeń. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak akt wandalizmu, ale warto wiedzieć, że za ich umieszczeniem kryje się odpowiednie przesłanie. Niektóre symbole lub litery wskazują, czy drzewo stwarza zagrożenie lub będzie konieczna jego wycinka.

Litera „E” na drzewie. Co oznacza?

W wielu lasach na korze można zobaczyć litery, szczególnie popularna jest „E”. Za jej umieszczeniem nie kryje się żadna głębsza i mroczna tajemnica.

- Literą „E” (wielkości około 20 cm) zaznaczamy drzewa biocenotyczne – wyjaśniały jakiś czas temu Lasy Państwowe w mediach społecznościowych.

Litera pojawia się na drzewach, które pozostają w lesie dla zwiększenia różnorodności biologicznej. Mogą stanowić siedlisko dla wielu organizmów, nie wycina się ich, a czeka na naturalny rozkład. Leśnicy z LP podkreślają, że symbol widoczny jest na drzewach dziuplastych, naturalnie występujących, z gniazdami ptaków (średnica powyżej 25 cm), o nietypowym pokroju, z nietypowymi formami szyszek czy kory. Dodatkowo oznaczenie obejmuje też gatunki wyróżniające się wiekiem lub rozmiarami, te żywe i martwe posiadające zgniliznę lub owocniki grzybów oraz będące siedliskiem chronionych gatunków.

Inne oznaczenia drzew. Na korze widnieje np. litera „K”

Na drzewach można zobaczyć też inne znaki. Nadleśnictwo Dojlidy zwróciło uwagę na symbolikę litery „K”. Może ona figurować także jako kreska bądź oznaczenie „KE”. Informuje, że jesteśmy na granicy kępy ekologicznej, czyli starodrzewu pozostawionego do naturalnego rozkładu.

- Tak pozostawiana kępa to także miejsce schronienia zwierząt. Przyczynia się również do zróżnicowania struktury nowego drzewostanu, zapewniając obecność mikrosiedlisk zasiedlanych przez wiele gatunków owadów. Z czasem jest źródłem martwego drewna w różnych postaciach: stojącego, leżącego, martwych konarów czy obłamanych gałęzi, miejscem bytowania wielu mikroorganizmów, owadów i grzybów – czytamy na stronie Nadleśnictwa Dojlidy.

W polskich lasach czujni obserwatorzy, oprócz liter, mogą zobaczyć też kreski, kropki lub cyfry. Zobacz w naszej galerii, co mogą oznaczać.

Święto sadów w Wierzchowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie