Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbyt mało nas wykonuje badania profilaktyczne

(luk)
Gminy powinny włączyć się w akcję dbania o zdrowie mieszkańców.

Każdego roku w Polsce na nowotwory zachorowuje 160 tys. osób, umiera blisko 100 tys. Niestety, 70 proc. chorych do lekarza zgłasza się zbyt późno. I tę statystykę trzeba zmienić. Dlatego Polska Unia Onkologii chce zaangażować w dbanie o zdrowie mieszkańców, gminy, m.in. z woj. podlaskiego.

Zgłaszalność jest niewielka
W naszym regionie co roku o diagnozie raka dowiaduje się kilka tysięcy osób. Oficjalne statystyki mówią o ok. 3,6 tys. przypadków, ale zdaniem specjalistów, są zaniżone.

- Chociaż każdy lekarz ma obowiązek zgłoszenia nawet podejrzenia tej choroby, nie zawsze tak się dzieje - mówi Katarzyna Maksimowicz z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Raka Piersi w woj. podlaskim. - Podejrzewamy, że ok. 40 proc. zachorowań nie jest rejestrowana.
Wiadomo jednak, że Podlasianie najczęściej chorują na raka płuca, jelita grubego, gruczołu krokowego, zaś Podlasianki: na raka piersi, jelita grubego i trzonu oraz szyjki macicy. Większość z tych nowotworów wykrywana jest zbyt późno.

- Tymczasem np. mammografia wykrywa zmiany w piersi wielkości główki od szpilki - mówi Katarzyna Maksi-mowicz. - Wczesne leczenie jest mało inwazyjne i dużo skuteczniejsze niż w momencie, gdy guz jest wielkości cytryny. A i takie przypadki się zdarzają.

Ale na mammografię w naszym regionie zgłasza się zaledwie 42,98 proc. populacji, która jest objęta darmową profilaktyką. Jeszcze gorzej jest z cytologią - na darmowe badania zgłasza się niecałe 25 proc. populacji.
- To problem nie tylko naszego województwa, ale całego kraju - mówi Mariusz Kuźmicki z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Raka Szyjki Macicy w woj. podlaskim. - A regularnie wykonywana cytologia to niemal 100-proc. szansa uniknięcia zachorowania na raka szyjki macicy.

Statystyki trzeba zmienić
Te dramatyczne statystyki dotyczące zachorowalności na jedne z najczęściej atakujących nowotworów: raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego, spowodowały, że PUO zainicjowała Konkurs Zdrowa Gmina, którego celem jest promocja badań profilaktycznych. W tym roku odbywa się jego trzecia edycja, ale pierwsza w woj. podlaskim.

Organizatorzy chcą zachęcić podlaskie gminy do dbania o zdrowie ich mieszkańców. Efekty takich działań widać - w gminach biorących udział w poprzednich edycjach konkursu odsetek osób wykonujących badania wzrósł do 60 proc. Gminy nie ponoszą żadnych kosztów udziału w konkursie, a mogą wygrać nagrody finansowe. Największym zwycięzcą akcji będą jednak niewątpliwie mieszkańcy danego terenu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna