Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowo i smakowicie

Izabela Krzewska [email protected]
Każdy produkt organiczny, czyli inaczej bio, eco czy natural, musi być oznakowany nazwą i kodem jednostki certyfikującej. Żywność tę znajdziemy także w zwykłych supermarketach.
Każdy produkt organiczny, czyli inaczej bio, eco czy natural, musi być oznakowany nazwą i kodem jednostki certyfikującej. Żywność tę znajdziemy także w zwykłych supermarketach.
Zdrowa żywność pochodzi z upraw, gdzie nie używa się środków chemicznych bądź używa w niewielkiej ilości. Zdrowe - oznacza również urozmaicone. Czego zdecydowanie nie powinno zabraknąć w naszej diecie?

Obalamy mity

Obalamy mity

Dotąd sądzono, że jedynym źródłem aminokwasów, których organizm nie potrafi syntetyzować sam jest mięso. W wyniku badań okazało się, że jest to nieprawdą. Znaleziono te aminokwasy w ziemniakach, ryżu, brokułach i kaszy gryczanej, a i tak można było je dostarczyć organizmowi poprzez komponowanie posiłków z różnych składników. Przykładowo: jajka, mleko, rośliny strączkowe oraz owoce i warzywa. Nalezy jednak pamiętać, że nadmiar białka zwierzęcego jest mało korzystny dla zdrowia. Radzimy wykorzystywać w codziennej diecie białko roślinne, które w najlepiej przyswajalnej formie występuje w soi.

Nadmierne używanie środków ochrony roślin, nawozów sztucznych poprawiających jakość i ilość zbioru ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Przyczynia się do powstawania różnorodnych chorób m.in. alergii. Żywność, aby pozostała zdrową do końca nie powinna być zbytnio oczyszczona i rafinowana.

Otręby owsiane obniżają cholesterol
Najlepszym przykładem niszczenia cennych substancji są ziarna zbóż. W procesie produkcji zwykłej, białej mąki odrzucany jest z ziarna zarodek i łuska, czyli otręby.
Najlepszym źródłem witamin z grupy B szczególnie witaminy B1, następnie magnezu i witaminy E są właśnie odrzucane części zboża. W rejonach Azji gdzie jada się ryż obłuskany popularną chorobą jest beri-beri, czyli schorzenie wywołane niedoborem witaminy B1. Niedobór błonnika w diecie jest przyczyną chorób jelit, żołądka, wątroby i serca. Otręby szczególnie owsiane pomagają obniżyć poziom cholesterolu, a kukurydziane najlepiej obniżają poziom cukru i trójglicerydów we krwi.

Na tych przykładach widać jak ważne dla zdrowia jest jedzenie naturalnej, nieoczyszczonej żywności, zasobnej w dużą ilość witamin i soli mineralnych. Zdrowe żywienie to także urozmaicone żywienie, dzięki któremu dostarczamy organizmowi różnorodnych składników. Chodzi tu zarówno o witaminy, sole mineralne jak i aminokwasy. Doskonałym źródłem aminokwasów są ziemniaki i ryż.

Kilka najważniejszych powodów, dla których kochamy soję
O szerokim wykorzystaniu ziarna sojowego decyduje duża zawartość łatwo przyswajalnego białka, którego skład chemiczny jest bliski białku zwierzęcemu. Soja, a w szczególności zawarte w niej białko, ma bardzo duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Równie znaczącą rolę odgrywa zawarty w soi koenzym Q. Warto zaznaczyć, że występuje on jedynie w mleku matki oraz właśnie w soi.

Niedobór koenzymu w organizmie wpływa na przedwczesne starzenie. Systematyczne odżywianie soją skutecznie chroni organizm przed schorzeniami nowotworowymi, kardiologicznymi, osteoporozą oraz otyłością. Nasiona soi są bogatym źródłem wysokowartościowego biologicznie białka roślinnego, tłuszczu o korzystnym dla organizmu składzie. Dostarcza również witamin i składników mineralnych (witamina B1, B2, B6, PP, E, K, A i C oraz minerały potas, magnez, fosfor, wapń, żelazo).

Od kilku lat wzrasta zainteresowanie soją. Moda na soję sprawia, że pojawia się wiele nowych dań. Soja ma wszechstronne zastosowanie w kuchni i przetwórstwie, a jej uniwersalność polega na tym, iż można z niej sporządzać różnego rodzaju pasty, pasztety, farsze do pierogów, naleśników, kotlety, pulpety, zupy, sałatki fasolowe, warzywne i kiełki. Z soi sporządza się bardzo smaczne i pożywne mleko sojowe. A wytwarzany z niej olej ma bardzo wysoką wartość biologiczną. Zawiera witaminę E - zwaną witaminą życia i młodości. Spośród innych olejów wyróżnia się dużą zawartością lecytyny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna