Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zima nie odpuści! Coraz zimniej

Urszula Gronostajska [email protected]
Monika Tomaszewska spędza na łomżyńskim targowisku około siedmiu godzin dziennie. – Najważniejsze to ciepło się ubrać i ruszać się przy każdej okazji – mówi.
Monika Tomaszewska spędza na łomżyńskim targowisku około siedmiu godzin dziennie. – Najważniejsze to ciepło się ubrać i ruszać się przy każdej okazji – mówi.
Minusowe temperatury dają się we znaki wszystkim

Odmrożenia

Odmrożenia

Miejsca szczególnie narażone na odmrożenia to nos, uszy, policzki oraz palce u rąk i stóp. Zależnie od stopnia odmrożenia, mogą wystąpić różne dolegliwości. Najczęściej jest to bolesne zaczerwienienie skóry. Należy wtedy udać się do ciepłego pomieszczenia i delikatnie rozgrzać miejsca przechłodzone.

Ciepła kurtka, rękawice i czapka to obowiązkowy zestaw w zimowej garderobie. Ale ubieranie się na "cebulę" to jedyny sposób, by przetrwać mrozy.

Najlepszym sposobem na niskie temperatury jest założenie kilku warstw ubrań - mówi Monika Tomaszewska, która sprzedaje koce na łomżyński targowisku. - Dobrze jest też mieć zapas gorącej herbaty w termosie.

Uwaga na mróz!
Meteorolodzy podają, że mróz potrzyma do końca tygodnia. Już teraz łomżyńskie poradnie wypełnione są pacjentami, a lekarze mają pełne ręce roboty.

- Początek tygodnia to czas, kiedy przyjmuję nawet 70 pacjentów dziennie - informuje Marzena Więckowska, internista z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Famedyk" w Łomży. - Głównie są to przypadki infekcji wirusowych - dodaje.

Najczęściej chorują osoby starsze i dzieci. Ta grupa najbardziej odczuwa minusowe temperatury. Mróz jest groźny zwłaszcza dla nieosłoniętych części ciała. Warto więc zabezpieczyć się przed wychłodzeniem czy odmrożeniem. Ubieranie się na przysłowiową "cebulę" może uchronić organizm przed złapaniem wirusa. Nie wolno także zakładać ciasnych skarpetek, butów, rękawiczek czy czapki. To może w efekcie doprowadzić do odmrożeń. Należy pamiętać także o kremie ochronnym, najlepiej z filtrem UV, który ochroni twarz przed mrozem i wiatrem.

Praca na powietrzu
Ocieplane ubranie, gorący posiłek, napoje i miejsce, gdzie można się ogrzać. To należy się każdej osobie, która pracuje na mrozie. Do pracodawcy należy zapewnienie wszystkich tych świadczeń, inaczej grozi mu grzywna.

- Jest to wykroczenie przeciwko prawu pracy - mówi Stanisław Gołąbecki, kierownik Okręgowej Inspekcji Pracy w Łomży. - Grzywna może wynosić od jednego do 2 tys. zł, w sprawach rażących nawet do 5 tys. złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna