MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Źle się uczą? Bo nie słyszą!

Julia Szypulska
Fot. sxc.hu
Dzieci nie słyszą poleceń nauczyciela, a niektóre nawet szkolnego dzwonka! Badania pokazują, że ponad połowa uczniów w województwie podlaskim ma kłopoty ze słuchem. To efekt otaczającego hałasu - alarmują specjaliści.

Niepokojące sygnały obserwują szkolni pedagodzy.

Są powody do niepokoju
- Często pojawiają się kłopoty w nauce - opowiada Anna Sam-borska, pedagog w SP nr 44 w Białymstoku. - Dzieci bywają też rozkojarzone, mają kłopoty z koncentracją albo są nadpobudliwe. Potem okazuje się, że ich zachowanie spowodowane było tym, że słabo słyszały.

Pedagodzy starają się temu zaradzić, przeprowadzając w szkołach badania prognostyczne słuchu. Odbywa się to przy pomocy programu komputerowego "Słyszę".

- Badaniami objęliśmy 95 siedmiolatków z naszej szkoły - mówi Anna Samborska. - Zgłosić się do nas mogą także dzieci starsze. Całej grupy jeszcze nie przebadaliśmy, ale na podstawie tego, co mamy, widać, że są powody do niepokoju: dzieci mają kłopoty ze słuchem.

Potwierdzają to badania naukowe. Przeprowadzili je w kilkudziesięciu miejscowościach województwa podlaskiego pracownicy Kliniki Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Wynika z nich, że prawie 20 proc. dzieci ma zaburzenia słuchu, a u ponad 30 proc. występują szumy uszne.

Trzeba leczyć szybko
- W wielu przypadkach przyczyną są nieleczone infekcje w uchu środkowym - wyjaśnia prof. Marek Rogowski, kierownik Kliniki Otolaryngologii w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. - Swój udział w zaburzeniach słuchu ma jednak wszechobecny we współczesnym życiu hałas. Co gorsza, dzieci często same go sobie fundują. Kłopotom ze słuchem sprzyja bowiem na przykład głośna muzyka ze słuchawek.

Ważne jednak, by możliwie szybko zdać sobie sprawę z problemów.

- Nieleczone wady słuchu często są przyczyną znacznych opóźnień w rozwoju intelektualnym dziecka - ostrzega Alina Papasz, wicedyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej nr 1 w Białymstoku. - Wiele dzieci nie trafiłoby do szkół specjalnych, gdyby je odpowiednio wcześniej zdiagnozowano.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna