Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmapują mózgi alkoholików, żeby zmienić ich nawyki

Paweł Chojnowski [email protected]
Metoda EEG Biofeedback od 2006 r. jest stosowana w terapii dzieci niepełnosprawnych w Zespole Szkół Specjalnych w Łomży. Terapeuta Lucyna Antecka uważa, że sprawdzi się też przy uzależnieniach.
Metoda EEG Biofeedback od 2006 r. jest stosowana w terapii dzieci niepełnosprawnych w Zespole Szkół Specjalnych w Łomży. Terapeuta Lucyna Antecka uważa, że sprawdzi się też przy uzależnieniach. P. Chojnowski
Metoda polega na badaniu fal mózgowych i przetworzeniu zapisu na trójwymiarowe mapy mózgu.

Pacjenci Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży najprawdopodobniej już od przyszłego roku skorzystają z nowoczesnej diagnostyki i terapii neuropsychologicznej.

- Metoda polega na badaniu fal mózgowych i przetworzeniu zapisu na trójwymiarowe mapy mózgu - tłumaczy Paweł Kołakowski, dyrektor WOPiTU. - W komputerowej bazie porównamy wyniki pacjentów z całego świata.

Po analizie można będzie stosować skuteczne treningi, pozwalające m.in. poprawić koncentrację pacjenta, czy wyeliminować zgubne impulsy (typu: widzę reklamę piwa, więc muszę je kupić).
Technologia rodem z NASA

Ośrodek właśnie dostał 184 tys. zł od Zarządu Województwa Podlaskiego na walkę z alkoholizmem. Część tej kwoty pójdzie na realizację bieżących zadań, szkolenia pracowników, a ok. 100 tys. zł - na zakup aparatury do diagnostyki QEEG Biofeedback w powstającej Pracowni Rehabilitacji Neuropsychologicznej.

Metoda terapeutyczna EEG Biofeedback, oparta na biologicznym sprzężeniu zwrotnym, stosowana jest zarówno w przypadku osób zdrowych - np. do poprawy szybkości myślenia, pamięci, jak i osób cierpiących na rozmaite zaburzenia. Jak informuje Jolanta Szczepocka, terapeuta z Centrum Neurologopedycznego "Ego" w Łomży, metoda ta została opracowana przez naukowców z amerykańskiego ośrodka lotów kosmicznych NASA.

- Na pewno sprawdzi się w przypadku leczenia uzależnień - jest przekonana.

Terapia EEG Biofeedback z powodzeniem stosowana jest także w Zespole Szkół Specjalnych w Łomży.
- Mamy do czynienia z różnorodnymi zaburzeniami: emocjonalnymi, poznawczymi. Z opinii rodziców, nauczycieli wynika, że jest znacząca poprawa w funkcjonowaniu dzieci, które uczęszczają na terapię - opowiada Lucyna Antecka, pracująca tu z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie. - Chcielibyśmy mieć sprzęt do mapowania mózgu. To bardzo ułatwia diagnozę - dodaje.

Nauczą nowego myślenia

A właśnie w taki supernowoczesny zestaw ma być wyposażony łomżyński WOPiTU. Jak wspomina dyrektor Kołakowski, technikami relaksacyjnymi w leczeniu uzależnień zainteresował on się już ćwierć wieku temu. Do dziś trzyma w szafie jedno z pierwszych, bardzo prostych urządzeń. Współczesny sprzęt, składający się ze specjalnego czepka z elektrodami, głowicy rejestrującej fale mózgowe i komputera z oprogramowaniem pozwalającym na ich analizę to jednak zupełnie inna liga.

- W Polsce jest wielu specjalistów w tej dziedzinie, z którymi, mam nadzieję, nawiążemy współpracę - mówi Kołakowski. - Chcemy tę metodę stosować w walce z uzależnieniem nie tylko od alkoholu, ale też np. od hazardu.

Dzięki terapii EEG Biofeedback pacjenci zostaną nauczeni innego myślenia. Obrazowo można to porównać do tworzenia w mózgu nowych "ścieżek" w miejsce istniejących "autostrad" (od bodźca, np. reklamy alkoholu do działania: jego zakupu). Te ścieżki to zaś inne formy dostarczania sobie przyjemności - zamiast picia np. sport albo spacer z rodziną.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna