Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany na tegorocznej maturze

Katarzyna Chojnowska [email protected]
Od lewej: Mateusz, Artur, Justyna i Alicja z I LO w Ełku obawiają się egzaminu z matematyki, ale reszta zmian ministerstwa im odpowiada, szczególnie możliwość wyboru większej liczby przedmiotów
Od lewej: Mateusz, Artur, Justyna i Alicja z I LO w Ełku obawiają się egzaminu z matematyki, ale reszta zmian ministerstwa im odpowiada, szczególnie możliwość wyboru większej liczby przedmiotów
Ełk. jakie zmiany zostały wprowadzone?

Trzy przedmioty obowiązkowe wyłącznie na poziomie podstawowym, sześć do wyboru i matematyka - to zmiany na tegorocznej maturze.

Trzecioklasiści już zdecydowali, co chcieliby zdawać na maturze. Mieli na to czas do końca września. Oficjalnych danych jeszcze nie ma, ale maturzyści zdradzili nam, jakie przedmioty wybrali oni i ich klasowi koledzy. - Wybór uwarunkowany jest profilem lub wyborem studiów, ale generalnie ja i moi koledzy wybieramy WOS, historię lub geografię - przyznaje Mateusz Marchelski z I LO w Ełku.

Rok pełen zmian
Maturalne wybory trzecioklasistów to jedyne, co w przypadku egzaminu dojrzałości nie zmienia się od lat. Poza tym, jak niemal co roku, zmiany na egzaminie znów zaskakują uczniów. Jeszcze do niedawna mogli zdawać trzy dodatkowe przedmioty, teraz mogą ich wybrać aż sześć.

- Wybrałem angielski, geografię, WOS i biologię - mówi Artur Węgrzynowski z I LO. - Większa liczba przedmiotów zdawanych na maturze daje większą możliwość wyboru uczelni.

Taka liczba dodatkowych przedmiotów to też zbawienie dla niezdecydowanych. Gdy przyszły student nie wie, jaki kierunek wybrać lub po pierwszym roku zdecyduje się go zmienić, istnieje szansa, że nie będzie musiał po raz drugi podchodzić do egzaminu dojrzałości.

To jeszcze nie koniec zmian. Język polski, obcy i matematykę trzecioklasiści zdawać będą ustnie i pisemnie na poziomie podstawowym, czyli łatwiejszym. Z tym że matematykę pisać będą nie 120, a 170 minut.

Komplikacje zaczynają się, gdy maturzysta ten sam przedmiot wybrał jako obowiązkowy i dodatkowy. Wtedy w części dodatkowej będzie go zdawać na poziomie rozszerzonym, czyli trudniejszym zarówno w części pisemnej, jak i ustnej.

Maturalny kalejdoskop
Wprowadzanie nowych matur rozpoczęło się od falstartu w 2002 r. Tysiące obecnych 25- i 26-latków przygotowywało się do nowej matury, której ostatecznie nie napisali, o czym zdecydowała minister edukacji Krystyna Łybacka.

Trzy lata później nowy egzamin dojrzałości trafił do szkół, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, bez matematyki. Wprowadzono obowiązkowe języki: polski i obcy oraz jeden przedmiot dodatkowy. Wszyscy maturzyści musieli zdawać egzamin na poziomie podstawowym, a chętni - na rozszerzonym. Do wyboru były trzy przedmioty dodatkowe. Po drodze mieliśmy również uchyloną ostatecznie amnestię maturalną, zawirowania wokół poziomów, na których zdawano maturę, by ostatecznie dotrzeć do ubiegłorocznej matury, niemal identycznej z tą z 2005 roku.

Chcesz wiedzieć więcej?
Zobacz co się wydarzyło
w Ełku.Kliknij na mmelk.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna