MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmieniono zasady powołania do wojska. Niektórzy będą mieli obowiązek stawić się natychmiastowo

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Osoba powołana do służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, stawiając się do niej w terminie i miejscu określonych w karcie powołania, zabiera ze sobą tę kartę, książeczkę wojskową, dowód osobisty, a także inne dokumenty, według uznania, które mogą mieć wpływ na przebieg jej służby. Jest wskazane, aby osoba ta zabrała ze sobą niezbędne rzeczy osobiste (np. przybory toaletowe, przybory do pisania) oraz zapasową bieliznę i dzienną rację żywności – napisano w pouczeniu na karcie powołania.
Osoba powołana do służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, stawiając się do niej w terminie i miejscu określonych w karcie powołania, zabiera ze sobą tę kartę, książeczkę wojskową, dowód osobisty, a także inne dokumenty, według uznania, które mogą mieć wpływ na przebieg jej służby. Jest wskazane, aby osoba ta zabrała ze sobą niezbędne rzeczy osobiste (np. przybory toaletowe, przybory do pisania) oraz zapasową bieliznę i dzienną rację żywności – napisano w pouczeniu na karcie powołania. PAP/Radek Pietruszka
Ile jest czasu na stawienie się w wyznaczonym miejscu w przypadku powołania do wojska? Teraz będzie na to 6 godzin. Kogo to dotyczy i obowiązuje? Wszystko zależy, co zostanie zapisane w dokumencie, który otrzymamy. To tzw. karta powołania. Czego należy się spodziewać na wypadek wojny lub ogłoszenia mobilizacji?

Spis treści

Kto ogłasza mobilizację? Nowe rozporządzenie i karta powołania

W razie bezpośredniego, zewnętrznego zagrożenia państwa Prezydent Rzeczypospolitej, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, zarządza powszechną lub częściową mobilizację i użycie Sił Zbrojnych do obrony Rzeczypospolitej Polskiej - stanowi art. 136 Konstytucji RP.

Nowe rozporządzenie zostało podpisane 7 grudnia 2023 r. i dotyczy wzoru karty powołania do służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Obowiązuje od 13 stycznia tego roku. Wraz z nim pojawiły się nowe zasady poboru.

Wzór karty powołania podzielony jest na dwie części. Pierwsza z nich przeznaczona jest dla osoby powoływanej, a druga - dla szefa wojskowego centrum rekrutacji. Znajdziemy tam niezbędne informacje dotyczące tego, kiedy i gdzie należy się stawić. Będzie również pouczenie o karach za niezastosowanie się do obowiązku.

Nowe zasady poboru do wojska i mobilizacja. Ile jest czasu na stawienie się przed komisją?

W nowych przepisach znajdziemy przypadki, w których mamy obowiązek natychmiastowo zareagować na powołanie. Słowo „natychmiast” będzie oznaczać, że mamy 6 godzin na stawienie się w wyznaczonym miejscu. Czas ten będzie się liczyć od momentu ogłoszenia mobilizacji lub wybuchu wojny. To o 2 godziny więcej, niż dotychczas.

Jeżeli taka osoba nie pojawi się w tym przedziale czasowym – zostanie ukarana. Pozbawienie wolności wyniesie co najmniej 3 lata. Jeżeli uchylanie się od zobowiązania będzie się powtarzać – kara wyniesie co najmniej 5 lat.

A co jeżeli nie będzie możliwości stawienia się na kwalifikacji? Trzeba będzie zawiadomić o tym szefa gminy, w której mieszkamy. Może być to wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Gdyby taka sytuacja miała miejsce – wyznaczony zostanie nowy termin.

Termin stawiennictwa określony np. „drugiego dnia mobilizacji do godziny 12:00” oznacza, że osoba powołana jest zobowiązana stawić się we wskazanym kolejnym dniu mobilizacji liczonym samodzielnie w stosunku do pierwszego dnia mobilizacji określonego w prawym górnym rogu pierwszej strony karty powołania – napisano w pouczeniu na karcie.

Termin stawiennictwa określony datą oznacza obowiązek stawienia się w tym dniu do wskazanej godziny.

Osoba powołana do służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, stawiając się do niej w terminie i miejscu określonych w karcie powołania, zabiera ze sobą tę kartę, książeczkę wojskową, dowód osobisty, a także inne dokumenty, według uznania, które mogą mieć wpływ na przebieg jej służby. Jest wskazane, aby osoba ta zabrała ze sobą niezbędne rzeczy osobiste (np. przybory toaletowe, przybory do pisania) oraz zapasową bieliznę i dzienną rację żywności – napisano w pouczeniu na karcie.

W czasie klasyfikacji wojskowej nadawana jest kategoria zdolności do służby wojskowej. Komisja stwierdza, że dana osoba jest zdolna do czynnej służby wojskowej. Może również uznać niezdolność czasową, trwałą i całkowitą lub taką, która dotyczy tylko czasu pokoju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmieniono zasady powołania do wojska. Niektórzy będą mieli obowiązek stawić się natychmiastowo - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna