Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmienna jak kobieta

Agata Sawczenko
Kwiaty hortensji to nie tylko białe baldachy. Mogą przybierać różne barwy - na nasze życzenie.

Hortensje posadźmy obok borówki amerykańskiej, bruszwickiej, wrzosu, wrzośca. Pasować jej będzie również sąsiedztwo azalii i rododendronu. Tak jak i one hortensja lubi półcień i kwaśną glebę.
- To bardzo ciekawe rośliny. Ich kwiaty zazwyczaj wybarwiają się na różowo. Jednak wystarczy zakwasić glebę preparatem zakwaszającym lub kwaśnym torfem, a przebarwią się na niebiesko - radzi Małgorzata Gwoździej z Egzolandu. - Aby ten kolor utrwalić, podlewajmy rośliny preparatem koloryzującym.
Wśród hortensji są gatunki osiągające nawet kilka metrów wysokości oraz niskie krzewy. Wszystkie mają piękne kwiaty. Zawsze są one dwojakiego rodzaju: bardziej okazałe są duże kwiaty płonne, zaś kwiaty płodne są zazwyczaj małe i niepozorne.
Hortensje największą popularnością cieszyły się przed II wojną światową i do końca lat 50. ubiegłego wieku. Sadzono je przede wszystkim w doniczkach i trzymano w domach. Jednak najpiękniej ich kwiaty wyglądają na rabatach, pośród innych roślin.
- Sadźmy je w miejscach lekko ocienionych, ale nie pod koronami drzew, bo tam może brakować im wody i składników pokarmowych - mówi Małgorzata Gwoździej.
Gleba dla hortensji musi być żyzna, wilgotna i kwaśna.
- W czasie suszy powinniśmy więc hortensję obficie podlewać - dodaje ogrodnik. - Warto też glebę posypać na przykład korą, która nie tylko chroni glebę przed wysychaniem, ale też bardzo atrakcyjnie wygląda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna