Co ważne, zmienione przepisy - zgodnie z ministerialną zapowiedzią - mają być stosowane "również w odniesieniu do postępowań w sprawach związanych z przyznawaniem pomocy oraz w sprawach związanych z wypłatą płatności, które zostały wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia".
Za nami jest już pierwszy nabór poddziałania związanego z przystąpieniem do systemów jakości. Decyzje w sprawie przyznania pomocy zostały już w większości przypadków wydane. W związku z tym, nowelizacja rozporządzenia przewiduje wprowadzenie regulacji. "Na jej mocy wydłużenie okresu objętego pomocą będzie miało skutek również do spraw zakończonych ostateczną decyzją o przyznaniu pomocy. Decyzje o przyznaniu pomocy, wydane przez dyrektorów oddziałów terenowych Agencji Rynku Rolnego, powinny zostać zmienione niezwłocznie po wejściu w życie rozporządzenia", podaje resort rolnictwa.
MRiRW: Na zmianach skorzystają wszyscy beneficjenci
Co jeszcze zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia? Ministerstwo chce doprecyzowania zakresu udzielanego wsparcia i warunków stawianych tym, którzy ubiegają się o wsparcie ze środków poddziałania „Wsparcie na przystępowanie do systemów jakości” z PROW 2014-2020. Zgodnie z założeniami:
- O wsparcie mogą ubiegać się wyłącznie nowi uczestnicy systemów jakości, którzy dopiero przystępują do wybranego systemu jakości. Wsparcie może zostać przyznane rolnikowi, który przystąpi do systemu jakości w roku składania wniosków o przyznanie pomocy lub w roku poprzedzającym rok składania wniosków o przyznanie pomocy.
- Szybsze otrzymanie decyzji i uzyskanie refundacji kosztów poniesionych z tytułu uczestnictwa w wybranym systemie jakości umożliwi skrócenie − z 90 na 30 dni − terminu liczonego od dnia upublicznienia przez Prezesa Agencji Rynku Rolnego ogłoszenia o naborze wniosków o przyznanie pomocy, do dnia rozpoczęcia naboru tych wniosków.
- Rozszerzenie zakresu kosztów kwalifikowanych w odniesieniu do uczestników systemu rolnictwa ekologicznego, o koszt związany z zakupem pułapek feromonowych, barwnych i lepowych. Limit wsparcia przysługujący uczestnikom systemu rolnictwa ekologicznego, z tytułu kosztów poniesionych na zakup ww. pułapek, nie może przekroczyć kwoty 250 zł.
- Doprecyzowanie kwestii limitu wsparcia, możliwego do odzyskania, w związku z kosztami poniesionymi z tytułu uczestnictwa w systemie „Jakość Tradycja”, w tym kosztu zakupu specjalistycznych publikacji, związanych z prowadzeniem produkcji w tym systemie jakości.
- Doprecyzowanie kwestii wymogów stawianych uczestnikom systemu rolnictwa ekologicznego, którzy są producentami produktów roślinnych, na etapie wniosków o płatność. Zmieniane rozporządzenie doprecyzuje wymóg związany z obowiązkiem załączania wraz z wnioskiem o płatność kopii protokołu kontroli przeprowadzonej przez jednostkę certyfikującą w okresie pomocy, z którego powinno wynikać, że produkcja produktów przeznaczonych do spożycia przez ludzi obejmuje minimum 0,5 ha użytków rolnych. Określi, że dotyczy to producentów wyłącznie produktów roślinnych.
Projekt 2 stycznia 2017 r. trafił do uzgodnień i opiniowania oraz do konsultacji publicznych. Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu jego publikacji, ze względu na potrzebę jak najszybszego wprowadzenia proponowanych zmian, przekazuje resort.
Źródło: informacja prasowa MRiRW
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?