Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zrób test i poznaj siebie lepiej. Czy jesteś twórczy?

Dr Marcin Florkowski, psycholog
"Uporczywość pamięci” - taki obraz mógł wymyślić tylko Salvador Dali, jeden z bardziej twórczych artystów
"Uporczywość pamięci” - taki obraz mógł wymyślić tylko Salvador Dali, jeden z bardziej twórczych artystów
Twórczość jest najwyższą formą inteligencji - uważają niektórzy psychologowie. Szybko przetwarzać informacje może nawet kalkulator, np. komputery zdecydowanie lepiej grają w szachy niż ludzie. Jednak żadna maszyna nie jest (na razie?) w stanie konkurować z ludźmi w zakresie twórczości.

Cywilizacja opiera się na ludzkiej pomysłowości. To nowe wynalazki decydują o postępie i rozwoju. Opanowanie ognia, wymyślenie łuku, papieru, szkła, metalu, komputerów, zdolność uprawiania roli, hodowla zwierząt - to wszystko nigdy by się nie pojawiło, gdyby nie twórcze pomysły ludzi.

Zdolności twórcze posiadają wszyscy ludzie - tyle że jedni w większym, inni w mniejszym stopniu. Twierdzenie, że ktoś jest nietwórczy nie jest więc prawdziwe. Proponuję rozwiązanie prostego testu, pozwalającego określić, w jakim stopniu każdy z nas posiada twórczą iskrę.

Proszę odpowiedzieć na poniższe pytania: "tak" lub "nie":
1. Mam poczucie humoru, udaje mi się rozśmieszyć ludzi i samego siebie. Czasem śmieję się z siebie.

2. Wolę obrazy, dzieła sztuki, budynki itp., które zawierają elementy asymetryczne niż symetryczne.

3. Wolę złożone, skomplikowane formy (np. obrazy, zdjęcia, problemy, architekturę) niż proste i nieskomplikowane.

4. Lubię gdy dzieje się coś nieprzewidywalnego, gdy coś mnie zaskakuje.

5. Gdy muszę wykonywać czynności, które dobrze opanowałem, kusi mnie aby coś w nich zmieniać.

6. Lubię metafory, symbole i fikcje.

7. Na moich rysunkach (np. dziecięcych) dawało się zauważyć perspektywę - niektóre przedmioty przesłaniały inne, pewne elementy były blisko, inne daleko, budynki narysowane były z dwoma widocznymi ścianami.

8. Lubię spędzać czas na myśleniu lub marzeniu.

9. Na moich dziecięcych rysunkach pojawiał się humor i emocje (np. przedstawione postacie wykonywały jakąś czynność i widać było, że rysunek wykonywany był z zainteresowaniem).

10. Interesuje mnie sztuka, kultura albo nauka.

Im więcej odpowiedzi "tak" udzieliłeś, tym większe są szanse na to, że twoje myślenie jest twórcze. Uwaga! Może to jednak także oznaczać, że jesteś spostrzegany jako nieprzystosowany dziwak!

Rozwijanie twórczości
Twórcze umiejętności bardzo słabo zależą od genów (nie są dziedziczne) i inteligencji. Związane są zaś z wychowaniem i środowiskiem. Rodzice wybitnych twórców zwykle uczestniczyli w wydarzeniach kulturalnych, mieli bibliotekę domową lub artystyczne hobby. Istnieli wybitnie uzdolnieni twórczo ludzie, których inteligencję szacuje się na zupełnie przeciętną (należy do nich np. Cervantes). Wybitnie inteligentni ludzie bywają też nietwórczy i mało oryginalni.

Wynika z tego, że człowiek nabywa umiejętność tworzenia i może ją rozwijać. Jak to robić? Opracowano kilka metod: burza mózgów, stymulowanie pozytywnych emocji, aktywowanie prawej półkuli mózgu itd.

Większość technik zawiera kilka wspólnych zasad:
1. Przeformułuj problem - zastanów się nad innym sposobem przedstawienia zadania. Ujęcie problemu ma znaczenie dla jego rozwiązania.

2. Nie ufaj ekspertom. Albert Einstein jest autorem powiedzenia: "Wszyscy wiedzą, że pewnego problemu nie da się rozwiązać. Wtedy pojawia się ktoś, kto tego nie wie. I on go rozwiązuje".

3. Przezwyciężaj przeszkody. Naprawdę twórcze rzeczy nie powstają z dnia na dzień, są wynikiem długiego procesu. Wielu ludzi zbyt wcześnie rezygnuje z wysiłków, dlatego nie wpada na oryginalne rozwiązania.

4. Rób to, co lubisz, twój umysł będzie bardziej twórczo myśleć.

5. Miej odwagę, ryzykuj nowe pomysły i jeśli sądzisz, że mają sens, forsuj je nawet wobec sprzeciwu otoczenia (oczywiście w rozsądnych granicach).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna