Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żurawina kryje w sobie prawdziwe skarby

Agnieszka Zalewska [email protected]
Choć żurawina rośnie w naszym kraju, nie cieszy się dużą popularnością. A szkoda!
Choć żurawina rośnie w naszym kraju, nie cieszy się dużą popularnością. A szkoda! sxc.hu
Mimo że wygląda niepozornie, to jest bardzo smaczna. A dzięki mnogości witamin i minerałów jest bardzo przydatna, gdy się przeziębimy lub nabawimy się infekcji pęcherza.

Z domowej apteczki

Z domowej apteczki

Sok z żurawin
Jeden kg żurawin zalej trzema szklankami wody i gotuj na ostrym ogniu, aż się rozgotują. Wlej wywar przez sito do kamionkowego naczynia i odstaw na 24 godziny w chłodne miejsce. Sok przefiltruj przez gazę, dodaj pół kg cukru, zagotuj, ostudzony zlej do butelek. Pij przy infekcji dróg moczowych.

Żurawiny w syropie
Jeden kg przemrożonych owoców wsyp do słoja, skrop sokiem z jednej cytryny. Zagotuj dwie szklanki wody, dodaj pół kg cukru i skórkę z cytryny. Zimnym syropem zalej owoce, słój zamknij. Jedz przy przeziębieniu, kłopotach z pęcherzem

Kłopoty z drogami moczowymi dotykają każdego, niezależnie od wieku i płci, choć wiadomo, że występują dziesięciokrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Gdy zaczyna piec
- Bardzo często winę za ten stan ponoszą pałeczki z grupy E. coli, najczęściej występujące w takich miejscach jak: baseny, kąpieliska, toalety czy prysznice - mówi Marta Dźwigań, urolog. - Docierają one do układu moczowego bardzo łatwo przez cewkę moczową. A ponieważ u kobiet znajduje się ona blisko odbytu i przewody moczowe są krótsze - to właśnie panie zmagają się najczęściej z piekącą dolegliwością i dyskomfortem.

Równie często, jak budowa ciała, na kłopoty z moczowodem ma także wpływ niewłaściwe ubieranie się w chłodne dni, przemoczenia i przemarznięcia stóp, częste kontakty seksualne, brak higieny miejsc intymnych - lub też przesadna dbałość o nią. Przyczyną może być również nieregularne korzystanie z toalety. Grupą dodatkowo narażoną na "piekący problem" są kobiety w ciąży oraz w okresie menopauzy.

- Bakterie objawiają się w organizmie głównie częstomoczem, nieprzyjemnym pieczeniem, bólem w dolnej części brzucha - wyjaśnia urolog. - Zapobiegać im można na wiele sposobów, m.in. pijąc duże ilości płynów, częściej korzystając z prysznica aniżeli kąpieli w wannie, dbając o higienę osobistą.

Ważną rolę profilaktyczną - a także działającą jako "pierwsza pomoc" mają produkty zawierające żurawinę, w tym suplementy diety, zawierające w swoim składzie wysoko skoncentrowany wyciąg z tych owoców.

- Ich przyjmowanie stwarza w drogach moczowych środowisko niekorzystne dla rozwoju bakterii, a także wspomaga usuwanie bakterii z organizmu - dodaje lekarz.

Pomocny owoc
Żurawina wielkoowocowa ma silne właściwości antyadhezyjne, wykorzystywane w zwalczaniu problemów z drogami moczowymi w sposób naturalny i bez ryzyka efektów ubocznych. Owoce zawierają aktywne biologicznie związki z grupy flawonoidów: proantocyjanidyny, taniny, fruktozę, kwasy organiczne (cytrynowy, benzoesowy), witaminę C, składniki mineralne: wapń, potas, sód.

- Kluczową rolę odgrywają proantocyanidyny (PAC), które powlekając śluzówkę niewidzialną warstwą oraz oblepiając bakterie chorobotwórcze - utrudniają im przyleganie do błon śluzowych - mówi Marta Dzwigań. - To z kolei uniemożliwia bakteriom namnażanie się i tworzenie kolonii, jednocześnie zwiększając ich wydalanie wraz z moczem. PAC wspomagają obniżanie pH moczu, co czyni środowisko układu moczowego mniej przyjaznym dla rozwoju mikroflory chorobotwórczej.

Żurawinę można jeść cały czas, ponieważ nie występuje zjawisko przyzwyczajania się organizmu do jej składników.

- Aby działanie owoców na drogi moczowe było skuteczne, do organizmu musi trafić jej odpowiednie stężenie - ostrzega urolog. - Ale samo włączenie do codziennej diety ich, niekoniecznie musi dostarczyć organizmowi odpowiedniej dawki proantocyjanidyn. Dlatego wskazane jest np. picie soków z żurawiny, jednak trzeba pamiętać, że zawierają one duże ilości szczawianów, których należy unikać w przypadku kamicy nerkowej Warto więc zażywać bezpieczne i naturalne preparaty, które powstały z tych owoców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna