ZUS o pracy sezonowej na wakacjach. Czy warto zatrudnić ucznia lub studenta?

Andrzej Matys
Andrzej Matys
ZUS/pexels
Znaczna część studentów podczas wakacyjnej przerwy od nauki podejmuje prace sezonowe. Najczęściej podpisują umowy cywilnoprawne, czyli zlecenia lub o dzieło. Zdarza się, że pracodawca podpisuje ze studentem umowę o pracę.

Decydując się na podjęcie zatrudnienia warto wiedzieć, z jakich świadczeń możemy skorzystać, gdy odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne.

Umowa o pracę

Student, który pracuje w Polsce na podstawie umowy o pracę, nawet, jeśli ma mniej niż 26 lat podlega ubezpieczeniom:

  • emerytalnemu,
  • rentowym,
  • chorobowemu,
  • wypadkowemu,
  • zdrowotnemu.

Pracodawca opłaca, więc za niego obowiązkowo wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne.

Czytaj również: Jak sprawdzić czy pracodawca płaci ZUS: 31.03.2020. W jaki sposób ustalić czy szef odprowadza składki. Jak sprawdzić składki przez internet?

- Umowa ta daje jednak wiele przywilejów, których nie mają osoby pracujące na umowę zlecenia. Między innymi ma prawo do urlopu czy wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Jest też objęty wszystkimi obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, a w związku z tym korzysta z ochrony, którą te ubezpieczenia gwarantują – ma prawo do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Co dają ubezpieczenia

Dzięki ubezpieczeniu emerytalnemu możemy otrzymać emeryturę. Z ubezpieczenia rentowego finansowane są np. renty z tytułu niezdolności do pracy. Z ubezpieczenia chorobowego korzystamy w razie choroby czy macierzyństwa.
Dzięki ubezpieczeniu wypadkowemu można liczyć na odszkodowanie lub rentę, w razie wypadku przy pracy.
Z kolei ubezpieczenie zdrowotne daje prawo do publicznej opieki zdrowotnej.

Umowa o dzieło

Niezależnie czy jest się studentem czy nie, od umowy o dzieło nie płaci się żadnych składek. Plus jest taki, że student otrzymuje wyższe wynagrodzenie, ale minusem takiej umowy jest brak ubezpieczenia i prawa do świadczeń. Praca nie liczy się też do emerytury.

Co ważne: Jeśli student wykonuje umowę o dzieło na rzecz firmy, w której pracuje na umowę o pracę, bądź zawrze umowę o dzieło z innym podmiotem niż własny pracodawca, ale wykonuje ją na rzecz swojego pracodawcy, to pracodawca będzie musiał opłacić od umowy o dzieło wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Umowa zlecenia bez składek

  • Najczęściej praca podejmowana przez studentów na wakacjach jest zajęciem sezonowym - i wykonywanym w ramach umowy zlecenia.
  • Studenci do ukończenia 26 roku życia nie są obejmowani ubezpieczeniami z tytułu umowy zlecenia ani obowiązkowo, ani dobrowolnie. By tak się stało, zleceniobiorca musi posiadać status studenta przez cały czas trwania umowy zlecenia.
  • Nie są natomiast studentami uczestnicy studiów doktoranckich oraz uczestnicy studiów podyplomowych, nawet jeśli mają mniej niż 26 lat.

- Plusem tej umowy są mniejsze koszty dla pracodawcy i wyższe wynagrodzenie dla studenta, ale minusem takiej umowy, jest brak ubezpieczenia – dodaje rzeczniczka.

Umowa zlecenia ze składkami

Student powyżej 26 roku życia, który pracuje na umowę zlecenia i jest to jedyny tytuł do ubezpieczeń społecznych podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu. Ubezpieczenie chorobowe jest w tym przypadku dobrowolne, a objęcie nim następuje na wniosek zleceniobiorcy, czyli studenta, który zgłosi zleceniodawcy chęć przystąpienia do takiego ubezpieczenia.

- Jeśli student wybierze to ubezpieczenie, może korzystać z płatnych zwolnień chorobowych czy też zasiłku opiekuńczego, macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego. Do tego ubezpieczenia można jednak przystąpić wyłącznie, jeśli podlega się obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu). Objęcie ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku w tej sprawie, o ile zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zostanie złożone w ciągu 7 dni od rozpoczęcia wykonywania umowy zlecenia – przypomina Katarzyna Krupicka.

Materiał oryginalny: ZUS o pracy sezonowej na wakacjach. Czy warto zatrudnić ucznia lub studenta? - Kurier Poranny

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie