Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwiastuny jesieni

Agata Sawczenko
Wrzosy nie muszą być wrzosowe. Oczywiście, to rzecz gustu, czy zechcemy mieć w swoim ogrodzie te krzewinki kwitnące na biało...
Wrzosy nie muszą być wrzosowe. Oczywiście, to rzecz gustu, czy zechcemy mieć w swoim ogrodzie te krzewinki kwitnące na biało...
Popularnymi roślinami naszych przydomowych ogrodów stały się wrzosy. Wyhodowano nawet odmiany o kwiatach w kolorach innych, niż wrzosowy.

Kwitną długo i bardzo obficie, od sierpnia do końca września, a więc wtedy, gdy w ogrodzie mało już jest innych kwiatów.

Rosnące dziko w naszych lasach to jedne z ostatnich kwiatów lata, a pierwsze kwiaty jesieni.

Nie tylko wrzosowe
- Wczesne odmiany kwitną już od początku sierpnia. Na tych późniejszych kwiaty utrzymują się aż do późnej jesieni - mówi Małgorzata Gwoździej z firmy ogrodniczej Egzoland. - Producenci starają się, abyśmy jak najdłużej mogli się cieszyć drobnymi liliowymi kwiatkami. No i myślą o tych spóźnialskich, którzy o możliwości posadzenia wrzosów przypominają sobie pod koniec sierpnia - dodaje.

Wrzosy są zimozielonymi, niskimi krzewinkami. Mogą mieć kwiaty nie tylko jasnofioletowe, ale także białe lub w różnych odcieniach różu - od jasnego do ciemnego wpadającego w czerwień.

Są bardzo dekoracyjne także wtedy, gdy nie kwitną - mają bardzo ładny pokrój, a ich liście zależnie od odmiany mogą być ciemno- lub jasnozielone, seledynowoszare, cytrynowe, żółte lub pomarańczowożółte.

Ozdoba ogrodu
Dekorować nasze rabaty wrzosy będą jednak tylko wtedy, gdy posadzimy je w ogrodzie już uporządkowanym. Są one "makijażem", wykończeniem ogrodu.
- Najwspanialsze efekty dają wówczas, gdy rosną w masie, a także w połączeniu z innymi roślinami ozdobnymi, na przykład karłowatymi iglakami, żarnowcami, brzozami - radzi Małgorzata Gwoździej. Wrzosy lubią stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru. Idealnym podłożem jest gleba lekka próchnicza, przepuszczalna, o kwaśnym odczynie.

- Jeżeli takiego nie mamy w ogrodzie, należy usunąć ziemię na głębokość około 15 cm, nasypać torfu i przekopać głęboko, mieszając dotychczasowe podłoże z torfem - instruuje Gwoździej.

Wrzosy mają płytkie korzenie. Dlatego po posadzeniu warto podsypać je kilkucentymetrową warstwą rozdrobnionej kory sosnowej.

Żeby ładnie wyglądały, wrzosy posadźmy w grupach - co najmniej pięć-dziesięć sztuk z odmiany i w odległości około 20-30 cm od siebie.

- Jeśli mocno je przytniemy, pięknie się rozrosną - zapewnia Małgorzata Gwoździej.
Wrzosy przycinamy w kwietniu. Cięcie należy wykonać poniżej przekwitniętych pąków kwiatowych.

Nawet dla leniwych
Z wrzosami poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy. Są łatwe do uprawy, szybko rosną i nadają się do zadarniania dużych powierzchni.

Wszystkie wrzosy powinno się przykryć na zimę. Dobrym okryciem są gałązki roślin iglastych. Zamiast nich można użyć siatki jutowej lub z tworzywa sztucznego h najlepiej podwójnej. Nie wolno tych roślin przykrywać liśćmi, słomą czy folią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna