Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

29 stołów pełnych wigilijnych przysmaków. Karol Okrasa wybierał najlepsze kucharki z Podlaskiego

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
IV edycja Wojewódzkiego Konkursu Kulinarnego "Tradycyjny stół wigilijny” to konkurs zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Odbył się w sobotę  (9.12) w Dworze Czarneckiego w podbiałostockich Porosłach.
IV edycja Wojewódzkiego Konkursu Kulinarnego "Tradycyjny stół wigilijny” to konkurs zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Odbył się w sobotę (9.12) w Dworze Czarneckiego w podbiałostockich Porosłach. Urszula Łobaczewska
Czego tam nie było! I ryby z chrupiącą skórką, i placki drożdżowe, i śledzie na wiele sposób, i kisiel z owsa, i pierogi... - Jestem przygotowany na próbowanie, od wczoraj nic nie jadłem - śmiał się Karol Okrasa, znany w całej Polsce kucharz i doradca smaku, jeden z jurorów sobotniego konkursu "Tradycyjny stół wigilijny".

IV edycja Wojewódzkiego Konkursu Kulinarnego "Tradycyjny stół wigilijny” to konkurs zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Odbył się w sobotę (9.12) w Dworze Czarneckiego w podbiałostockich Porosłach.

Do konkursu zgłosiło się 26 kół gospodyń wiejskich i 3 restauratorów z całego regionu. Do Dworu Czarneckiego wszyscy przywieźli gotowe już dania, z których skomponowali piękne, smakowite wigilijne stoły. Dodatkowo wiele członkiń i członków kół gospodyń wiejskich ubrało się w tradycyjne regionalne stroje.

- Przygotowałyśmy tradycyjnie 12 potraw - pokazuje Justyna Zaręba z koła gospodyń wiejskich z Pokaniewa. I wymienia: To karp smażony, tradycyjny śledź z mleczem, kluski z makiem, postna kapusta z grzybkami, pierogi z kapustą i grzybami, kutia, drożdżówka z konfiturą z suszonej dzikiej gruszki, racuszki bez jajka, kisiel z suszonych gruszek.

Jak mówi - każda z członkiń koła z Pokaniewa zrobiła potrawę, jaką tradycyjnie spożywało się w jej domu w Wigilię.

Dania oceniała komisja pod przewodnictwem mistrza kuchni, jednego z najbardziej rozpoznawalnych kucharzy w Polsce - Karola Okrasy. Celem konkursu jest kultywowanie lokalnych tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia.

- Bez tego typu konkursów nie bylibyśmy w stanie dowieźć kolejnym pokoleniom tego dziedzictwa kulturowego, które wyznacza naszą tożsamość. Ale trzeba też pamiętać, że na to dziedzictwo nie możemy patrzeć tylko przez pryzmat kuchni. To również zwyczaje, obyczaje. Wystarczy popatrzeć na dekoracje, elementy i kulturę stołu podczas konkursu, który się tu odbywa - mówił Karol Okrasa. - To ważne, by ta kultura nigdy nie zaginęła, by nasze dzieci miały szansę doświadczyć tego, czego my doświadczaliśmy.

Za najsmaczniejsze były nagrody. To prawie dwadzieścia pięć tysięcy złotych, jakie na ten cel przeznaczył zarząd województwa podlaskiego. Jak mówił Karol Okrasa, oceniany był nie tylko smak, ale i kultura stołu, prezentacja potraw, sposób podania.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 29 stołów pełnych wigilijnych przysmaków. Karol Okrasa wybierał najlepsze kucharki z Podlaskiego - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna