Handel zagraniczny − priorytetowe rynki, czyli gdzie pojedzie nasza żywność. Resort określił 14 priorytetowych kierunków wymiany handlowej sektora rolno-spożywczego. Kluczowymi rynkami mają być: Królestwo Arabii Saudyjskiej, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Islamska Republika Wietnamu, Chiny, Tajwan, Indie, Japonia, Wietnam, Algieria, Egipt, Republika południowej Afryki, Kanada, Stany Zjednoczone, Białoruś, Kazachstan. Ministerstwo zapowiada też "zintensyfikowanie obecności na rynkach": Korei Południowej, Singapuru, Malezji, Maroka, Meksyku i Kuby.
Chodzi o otwieranie lub poszerzanie dostępu do wymienionych rynków. "MRiRW będzie także prowadziło działania na rynkach, które leżą w sferze potencjalnego zainteresowania polskich producentów i przetwórców żywności".
Kolejny punkt jest powiązany z pierwszym. Promocja polskiej żywności za granicą ma odbywać się poprzez:
- udział w najważniejszych zagranicznych imprezach targowych i wystawienniczych;
- udział w misjach gospodarczych i towarzyszących im spotkaniach biznesowych;
- misje do Polski dla zagranicznych przedsiębiorców i dziennikarzy;
- promocja gospodarki w oparciu o polskie marki produktowe.
W 2017 r. ARR planuje skoncentrować działania na umożliwieniu przedsiębiorcom większej obecności na rynkach o dużym potencjalne importowym - Indie, Wietnam, Japonia, Iran czy Tajwan
Promocja krajowego na krajowym rynku. Tu ministerstwo mówi o 2 rządowych ustawach, które mają w 2017 roku wyznaczać kierunek promocji. Ustawa o znaku graficznym „Produkt polski” oraz sprzedaży żywności przez rolników.Resort chce też edukować dzieci poprzez programy „Mleko w szkole” i Owoce w szkole” oraz nowy „Program dla szkół” − który w drugiej połowie 2017 r. połączy i zastąpi dwa wcześniej wspomniane, zapowiada ministerstwo rolnictwa.
Zamiarem resortu jest budowanie świadomości dorosłych konsumentów, "polegającej na tym, aby sięgali oni po polskie produkty, aby czytali etykiety i odżywiali się prawidłowo". Mają temu posłużyć:
- aplikacja Polska Smakuje − będzie źródłem informacji o lokalnych rolnikach i producentach, u których będzie można kupić produkty spożywcze;
- promocja systemów jakości;
- cykliczne kampanie na święta kościelne i państwowe.
Doradztwo rolnicze w 2017 r. efektywniej i łatwiej. Czwarte z najważniejszych zadań na przyszły rok według ministerstwa rolnictwa dotyczy Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, dla którego priorytetami będą:
- Wsparcie wdrażania WPR oraz efektywnego wykorzystania środków z PROW 2014-2020.
- Ułatwianie transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.
- Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.
- Wprowadzenie jednolitych sposobów działania i świadczenia usług doradczych.
- przeszkolenie 9200 osób w ramach 345 form edukacyjnych;
- przygotowanie doradców do świadczenia podstawowych usług doradczych;
- intensyfikacja współpracy z instytutami badawczymi − transfer wiedzy w rolnictwie i na obszarach wiejskich, zastosowanie innowacyjnych rozwiązań w praktyce;
- przygotowanie narzędzi, służących podnoszeniu efektywności wdrażania PROW 2014-2020;
- usprawnienie procesu komunikacji i zarządzania publicznymi jednostkami doradztwa rolniczego;
- ułatwienie dostępu do form edukacyjnych realizowanych w CDR poprzez zwiększenie liczby szkoleń mieszanych i szkoleń e-learningowych;
- wydawanie broszur informacyjnych, przeprowadzenie licznych konkursów oraz uruchomienie aplikacji i prowadzenie serwisów internetowych w celach informacyjno-upowszechnieniowych.
Sprawniejsza realizacja działania „Restrukturyzacja małych gospodarstw”. Projekt rozporządzenia mówi o przeniesieniu z biur powiatowych do oddziałów regionalnych ARiMR obsługi spraw związanych z przyznawaniem, wypłatą oraz zwrotem pomocy finansowej w ramach poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw”. Resort zapowiada, że rozporządzenie wejdzie w życie po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich.