Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ABC uprawy jabłoni. Sprawdź, gdzie sadzić i jak przycinać te drzewa. Czego potrzebuje jabłoń, by dobrze rosnąć?

Katarzyna Józefowicz
Jabłonie z powodzeniem można uprawiać w przydomowych ogrodach.
Jabłonie z powodzeniem można uprawiać w przydomowych ogrodach. punch_ra/pixabay.com
Jabłonie można z powodzeniem uprawiać w przydomowych ogrodach i cieszyć się świeżymi jabłkami prosto z drzewa (a wiosną widokiem kwiatów jabłoni). Radzimy, jak uprawiać jabłonie, kiedy je przycinać, nawozić i na co jeszcze zwrócić uwagę, by dobrze owocowały.

Spis treści

Jabłka to jedne z najpopularniejszych owoców, którymi możemy cieszyć się niemal przez cały rok. Jeśli jednak chcemy uprawiać je przydomowym ogrodzie, musimy wiedzieć, jak o nie zadbać i jakie warunki im zapewnić. Warto zacząć od tego, że choć przodkowie uprawianej obecnie jabłoni domowej to rośliny dość wytrzymałe, jednak wyprowadzone od nich odmiany są bardziej wymagające i mniej odporne na niekorzystne warunki.

Gdzie sadzić jabłonie i czego potrzebują te drzewa?

Jabłonie najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru oraz na żyznych, głębokich, próchniczych, umiarkowanie wilgotnych glebach, najlepiej o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie pH. Wprawdzie poradzą sobie też w nieco gorszych warunkach, ale nie będą tolerowały gleb zimnych, mokrych i ciężkich ani suchych, jałowych i piaszczystych.

Jabłonie dobrze znoszą przejściową suszę, ale ponieważ przedłużające się okresy bezdeszczowe niekorzystnie wpływają na ich owocowanie, w czasie suszy warto je nawadniać oraz ściółkować glebę wokół nich np. ściętą trawą (zapobiega nadmiernemu wysychaniu podłoża). Jabłonie uprawiane w ogrodach są zwykle dostatecznie mrozoodporne, ale ich pąki kwiatowe mogą być uszkadzane przez wiosenne przymrozki.

Choroby jabłoni: na to uważaj!

Oprócz odpowiedniego stanowiska uprawy, do prawidłowego rozwoju i obfitego plonowania drzewa potrzebują też kilku ważnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest ochrona przed chorobami i szkodnikami. Najczęściej jabłonie dotykają takie choroby jak m.in.:

  • parch jabłoni,
  • drobna plamistość liści,
  • brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych,
  • mączniak jabłoni.

Należy też uważać na szkodniki jak np.:

Aby uniknąć stosowania nadmiernych ilości środków ochrony roślin, warto postawić na profilaktykę, polegającą głównie na uprawie odmian odpornych lub tolerancyjnych na choroby, grabieniu i usuwaniu spod drzew opadłych liści oraz unikaniu nadmiernego zagęszczenia roślin.

Oprysk na parch jabłoni

Jeśli na drzewach pojawił się parch, warto też pomyśleć wykonaniu jesiennego oprysku jabłoni mocznikiem (0,5 kg mocznika na 10 litrów wody, drzewa opryskuje się po zbiorach, ale tuż przed opadnięciem liści z drzew, zwykle wrzesień-październik). Środek wprawdzie nie jest preparatem ochrony roślin, ale przyspiesza proces rozkładu liści, pozbawiając grzyby miejsca do zimowania.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać jabłoń papierówkę w ogrodzie? Jak i kiedy ją ciąć i co robić, żeby miała owoce co roku? Sprawdź

Nawożenie jabłoni: jakie nawozy wybrać i kiedy je stosować?

Kolejny ważny zabieg to nawożenie. Jabłonie lubią żyzne podłoże, jednak lepiej nie zasilać ich nawozami jednoskładnikowymi, które łatwo jest przedawkować, tylko wybrać wieloskładnikowe nawozy dla drzew owocowych lub nawozy ekologiczne (np. Eko nawóz do drzew i krzewów owocowych – Target).

Jesienią można też wykorzystać obornik, który rozkłada się wokół drzewek (nie może dotykać pnia drzewa), delikatnie mieszając z wierzchnią warstwą ziemi.

Przycinanie jabłoni: jak i kiedy ciąć te drzewa?

Jabłonie potrzebują też systematycznego cięcia. Technika wykonania zabiegu uzależniona jest jednak od typu podkładki oraz oczekiwanego kształtu korony, dlatego przed uprawą danej odmiany należy bliżej poznać sposób jej przycinania.

Istnieją natomiast pewne ogólne zasady, dotyczące cięcia jabłoni, o których także należy pamiętać. Jabłonie zwykle przycina się dwukrotnie w ciągu roku:

  • pierwszy raz na przedwiośniu lub wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia, to cięcie prześwietlające i sanitarne);
  • drugi raz latem (lipiec-początek sierpnia; usuwa się najsilniejsze pędy tegoroczne tzw. wilki i wykonuje korektę korony, pamiętając, że jabłoń najlepiej owocuje na 2-4 letnich pędach). Letnie cięcie powinno być przeprowadzone nie później niż ok. 4 tyg. przed zbiorem owoców. Rany po cięciu należy zabezpieczyć maścią ogrodniczą.

Posadź co najmniej dwie jabłonie

Jest jeszcze jedna sprawa, o której należy pamiętać. Jabłonie z reguły są obcopylne i do obfitego owocowania potrzebują zapylenia pyłkiem pochodzącym z kwiatów innej odmiany tego samego gatunku, dlatego w przydomowym ogrodzie dobrze jest sadzić co najmniej dwie odmiany, wybierając przede wszystkim te najmniej podatne na choroby jabłoni i najbardziej wytrzymałe na mróz, np.

  • „Szampion”,
  • „Julia”,
  • „Antonówka”,
  • „Katja”,
  • „Eliza”,
  • „Oliwka Żółta”,
  • „Pinova”

Warto też poszukać odmian odpornych na uciążliwego parcha, które także są już dostępne, np.:

  • „Sawa”,
  • „Topaz”,
  • „Gold Milenium”,
  • „Ariwa”.
Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: ABC uprawy jabłoni. Sprawdź, gdzie sadzić i jak przycinać te drzewa. Czego potrzebuje jabłoń, by dobrze rosnąć? - RegioDom.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna