Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Analiza prawnika: Zwolnienie ciężarnej i składki

sxc.hu
Pod tak szczególną ochroną gwarantowaną prawem są te kobiety w ciąży, które z pracodawcami łączy stosunek pracy powstały na podstawie: umowy o pracę, spółdzielczej umowy o pracę, wyboru, mianowania, umowy o pracę nakładczą
Pod tak szczególną ochroną gwarantowaną prawem są te kobiety w ciąży, które z pracodawcami łączy stosunek pracy powstały na podstawie: umowy o pracę, spółdzielczej umowy o pracę, wyboru, mianowania, umowy o pracę nakładczą sxc.hu
- Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy - mówi radca prawny.
Iwona Czuchraj–Jarzembowska, radca prawny
Iwona Czuchraj–Jarzembowska, radca prawny

Iwona Czuchraj-Jarzembowska, radca prawny

Czy to prawda, że pracodawca nie może zwolnić kobiety w ciąży nawet, jeśli jest to zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas określony? - zapytała nasza Czytelniczka.

- Zgodnie z art. 177 Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba, że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Pod tak szczególną ochroną gwarantowaną prawem są te kobiety w ciąży, które z pracodawcami łączy stosunek pracy powstały na podstawie: umowy o pracę, spółdzielczej umowy o pracę, wyboru, mianowania, umowy o pracę nakładczą. Natomiast umowy terminowe, które kończyłyby się po upływie trzeciego miesiąca ciąży, pracodawca jest zobowiązany przedłużyć do dnia porodu. Przedłużenie takie należy zastosować do umów zawartych: na czas określony, czas wykonania określonej pracy, okres próbny dłuższy niż jeden miesiąc. Wyjątkiem jest zatrudnienie na umowę na zastępstwo. Ta bowiem rozwiązuje się z upływem okresu w niej wskazanego, bez względu na stan i miesiąc ciąży pracownicy. Pozostałe wspomniane umowy są automatycznie wydłużane i pracodawca nie może zmienić daty ich rozwiązania.

W urzędzie pracy jestem zarejestrowany jako osoba bezrobotna. Czy, jeśli z jedną firmą podpiszę umowę o dzieło, to będę mieć ubezpieczenie zdrowotne? - zapytał Pan Janusz.

- Nie, nie zostanie Pan objęty automatycznie ubezpieczeniem zdrowotnym. Pana zleceniodawca nie ma obowiązku opłacania za Pana składki zdrowotnej.

Jednak osoba realizująca umowę o dzieło może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, a całość kwestii z tym związanych reguluje ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych z funduszy publicznych.

Należy w tym celu złożyć wniosek w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia, podpisać umowę z NFZ, wnieść opłatę dodatkową oraz dokonać zgłoszenia w ZUS.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna