Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artyści zapraszają na spektakle, filmy i międzykulturowe warsztaty

ak
Mieszkańcy regionu będą mieli okazję zobaczyć m.in. występ Południc. Te artystki a capella wykonują tradycyjne, wielogłosowe pieśni pogranicza, najczęściej podlaskie, ukraińskie i białoruskie.
Mieszkańcy regionu będą mieli okazję zobaczyć m.in. występ Południc. Te artystki a capella wykonują tradycyjne, wielogłosowe pieśni pogranicza, najczęściej podlaskie, ukraińskie i białoruskie. Andrzej Zgiet
Do podlaskich wsi przyjadą konnym zaprzęgiem. Artyści z mieszkańcami chcą się wymienić się historiami.

Barwny tabor konny przemierzający podlaskie bezdroża - na taki niezwykły widok możemy trafić w najbliższych dniach. Taki pojazd bezpośrednio nawiązuje nie tylko do kultury romskiej, ale także do jeszcze niedawno powszechnie używanego środka transportu na wsiach. Po podlaskich osadach będą jeździć nim jeździć animatorzy i artyści ze Studia O oraz kolektywu fotograficznego Gęsia Skórka, którzy realizują ciekawy projekt "Wędrujące opowieści".

Chcą wspólnie z mieszkańcami wymieniać się opowieściami. Zorganizują pokazy filmów, międzykulturowe warsztaty, widowiska narracyjne, a także koncerty zespołów czerpiących inspirację z muzyki folkowej i muzyki mniejszości etnicznych.

W trasę wyruszają już w tym tygodniu. W piątek dotrą do wsi Smolniki niedaleko Suwałk. Następnie odwiedzą Rutkę Tartak, Igryły i Kamionkę Starą. W każdej miejscowości spędzą po 10 dni. Podczas rozmów, przypominania i odtwarzania opowieści, mieszkańcy i realizatorzy projektu wspólnie ożywiać będą swoją pamięć, wiedzę i doświadczenia na temat lokalnej kultury ludowej i jej złożonych korzeni, by nadać im formę narracji-widowiska możliwą do utrwalenia i odtwarzania.

- Interesują nas tematy wielokulturowości i tożsamości lokalnej, których szukamy w legendach, opowieściach i muzyce - mówi Agata Hummel, realizatorka projektu. - Inspiracją w naszych działaniach animacyjnych jest kultura romska. Z nostalgią dostrzegamy w niej zanikający już model życia, symbol wolności, wolności przemieszczania się, niezależności i zarazem wierności w kultywowaniu własnej tradycji.

Podczas podróży zostaną zaprezentowane filmy inspirowane tematyką romską, wśród nich m.in. "Gadjo Dilo", "Wolność" Tonego Gatlif'a, "Cygan" Martina Šulíka, a także polskie produkcje "Diabły, diabły" Doroty Kędzierzawskiej czy dokument "Czarna Córka" w reżyserii Anny Skorupy.
- Podczas filmowych spotkań chcemy podzielić się z mieszkańcami różnymi spojrzeniami na temat kultury romskiej oraz porozmawiać o podobieństwach i różnicach funkcjonowania różnych społeczności w kontekście kultury polskiej i innych kultur narodowych - mówi Weronika Brą-czek, realizatorka projektu, animatorka. - Dodatkowo w każdej miejscowości odbędą się wydarzenia specjalne: koncerty młodych i cenionych artystów jak grupa Sarakina, Południce/Elektronice czy Chanajki Klezmer Band.

Te grupy inspirują się muzyką ludową nadając jej nowy, niepowtarzalny charakter. Dla mieszkańców zaplanowano także specjalne warsztaty z grupą Studnia O i działania fotograficzne poprowadzone przez kolektyw Gęsia Skórka.

Organizatorem projektu "Wędrujące opowieści" jest Polski Instytut Antropologiczny. Realizowany dzięki wsparciu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i podlaskiemu urzędowi marszałkowskiemu.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna