Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą sprawdzać, skąd się bierze alergia

Urszula Ludwiczak
Archiwum
Otwarto nowy zakład uniwersytetu medycznego

Żyjemy w coraz szybciej rozwijającym się świecie - mówi prof. Krzysztof Kowal, szef Zakładu Alergologi i Immunologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. - O ile człowiek adaptował się do tego świata przez tysiące lat, to nasi wrogowie: bakterie, wirusy, adaptują się do zmian bardzo szybko. Tylko w ostatnim stuleciu mieliśmy do czynienia z kilkoma epidemiami grypy. To układ immunologiczny jest naszym obrońcą, jest w stanie wykryć i zareagować na zagrożenie, z którym mamy do czynienia.

Niestety, rozwój cywilizacji i narażenie na liczne szkodliwe czynniki środowiska powoduje, że układ odpornościowy sobie często nie radzi. Zaczyna się mylić i źle reaguje na czynniki zewnętrzne lub na własne tkanki i narządy. Choroby o podłożu immunologicznym, jak alergia czy astma, dotykają już nawet 30 proc społeczeństwa. - To choroby przewlekłe, które upośledzają jakość życia, często są przyczyną jego skrócenia - mówi prof. Kowal. - Mają też wymiar społeczny i ekonomiczny. Banalny alergiczny nieżyt nosa powoduje większy spadek efektywności pracy niż u chorych z nadciśnieniem czy cukrzycą razem wziętych.

Dlatego Zakład Alergologii i Immunologii Doświadczalnej UMB ma być odpowiedzią na wyzwania, które stawia ciągły rozwój cywilizacji.

- Wracamy do nauk podstawowych, eksperymentalnych - mówi prof. Kowal.

Zakład zamierza badać przyczyny coraz powszechniejszych alergii nowymi metodami diagnostycznymi, eksperymentalnymi. Podstawowy sprzęt do takich analiz już jest, wkrótce trafi tu bardziej zaawansowana aparatura. Badania będą prowadzone w oparciu m.in. o modele zwierzęce. Naukowcy będą też opracować nad nowymi możliwościami terapeutycznymi, ukierunkowanymi na leczenie dostosowane do konkretnych chorych.

Zakład już nawiązał współpracę badawczą z naukowcami z USA i Szwajcarii.

- Bardzo chętnie podejmujemy się tej współpracy - mówił prof. Oliver Distler z Uniwersytetu w Zurchu, który gościł w Białymstoku. - Naukowcy muszą się wspierać, sprawdzać, w jakich dziedzinach są lepsi, w czym mogą konkurować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna