Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Honory dla Zamenhofa będą, ale po rocznicy

Marta Gawina
Marta Gawina
Sejm kilka dni temu uczcił przez aklamację  wybitnego białostoczanina Ludwika Zamenhofa.
Sejm kilka dni temu uczcił przez aklamację wybitnego białostoczanina Ludwika Zamenhofa. Dawid Gromadzki/UM Białystok
PiS przygotowało uchwałę, która ma uczcić twórcę esperanto w 100. rocznicę jego śmierci. Wcześniej nie chciało, by 2017 r. był jego rokiem.

Stanowisko białostockiej rady ma zostać przyjęte na najbliższej sesji, czyli 24 kwietnia. To oznacza, że radni nie zdążą z uchwałą na setną rocznicę śmierci, która przypada w najbliższy piątek. Takiego opóźnienia udało się uniknąć nawet posłom. Sejm kilka dni temu uczcił przez aklamację wybitnego białostoczanina Ludwika Zamenhofa.

Ale Krzysztof Stawnicki z PiS nie widzi problemu.

- Setna rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa przypada w tym roku. Jest więc 12 miesięcy, by przyjąć uchwałę, która uczci twórcę języka esperanto - uważa.

W stanowisku klubu PiS można wyczytać m.in. że Ludwik Zamenhof urodził się, dorastał i wychowywał w środowisku wielonarodowościowej społeczności Białegostoku, które stało się dla niego inspiracją do stworzenia języka ponadnarodowego. W 1905 r. w Paryżu został odznaczony Orderem Legii Honorowej, a w 1913 r. wysunięto jego kandydaturę do Nagrody Nobla. Dla tych zasług i osiągnięć nasi radni chcą wyrazić uznanie.

- Z pewnym zdziwieniem i radością przyjmuję inicjatywę radnych PiS. Oczywiście ją poprę. Szkoda, że tak późno zdecydowali się na uczczenie znanego białostoczanina - mówi radny PO Maciej Biernacki.

- Sytuacja jest co najmniej dziwaczna - ocenia z kolei wiceprezydent Rafał Rudnicki. Przypomina, że to właśnie radni PiS kilka miesięcy temu nie zgodzili się, by 2017 rok był rokiem Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja.

- Teraz radni przestraszyli się negatywnych opinii różnych środowisk, także ogólnopolskich. Bardzo żałuję, że dopiero po uchwale Sejmu zdecydowali się na podobne stanowisko - dodaje Rafał Rudnicki.

- Uchwała Sejmu nie miała wpływu na naszą decyzję. Nie zgodziliśmy się, by Ludwik Zamenhof był patronem 2017 r. w Białymstoku tylko dlatego, że wcześniej wybraliśmy innego patrona. To marszałek Józef Piłsudski. W tym roku będziemy świętować 150. rocznicę jego urodzin - przypomina Krzysztof Stawnicki.

Przyznaje, że teoretycznie patronów mogło być dwóch, ale takich sytuacji jeszcze u nas nie było.

- Nie chcieliśmy tworzyć precedensu - dodaje radny PiS.

- Dobrze, że taka uchwała zostanie w końcu przyjęta. Pewnie patrzylibyśmy na nią inaczej, gdyby nie towarzyszyła jej ta dyskusja momentami na poziomie lekko dziwiącym, mówiąc delikatnie - ocenia Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego.

Zapraszamy do obejrzenia fascynujących zdjęć Białegostoku z okresu PRL. Zobacz, jak kiedyś wyglądało centrum miasta, Park Planty, Osiedle Piasta czy hotel Turkus.Bądź na bieżąco. Wspolczesna.pl to aktualne informacje z całego woj. podlaskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego. Jesteśmy na Facebooku:Gazeta Współczesna

Białystok na starych zdjęciach. Okres PRL (fotogaleria)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna