MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rada powiatu wysokomazowieckiego przyjęła stanowisko w sprawie reparacji za II wojnę światową. Radni oczekują stanowczych działań

Jakub Wróblewski
W 1943 żołnierze niemieccy wymordowali 257 mieszkańców wsi Krasowo-Częstki. Wśród zabitych znalazło się prawie 100 dzieci. Zbrodnia była zemstą za śmierć niemieckich żandarmów.
W 1943 żołnierze niemieccy wymordowali 257 mieszkańców wsi Krasowo-Częstki. Wśród zabitych znalazło się prawie 100 dzieci. Zbrodnia była zemstą za śmierć niemieckich żandarmów. GOK Nowe Piekuty
Podczas ostatniej sesji 31 sierpnia rada powiatu wysokomazowieckiego przyjęła jednogłośnie stanowisko w sprawie reparacji z tytułu strat jakie Polska poniosła z powodu napaści Niemiec podczas II wojny światowej. Stanowisko podkreśla, że powiat wysokomazowiecki został ciężko doświadczony przez agresję, a następnie okupację niemiecką.

Przyjęte stanowisko nawiązuje m.in. uchwały Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 2023 roku czy uchwały sejmowej z dnia 14 września 2022 roku. Rada Powiatu Wysokomazowieckiego oczekuje od polskiego rządu stanowczego prowadzenia działań dyplomatycznych i prawnych, zmierzających do uzyskania od Rządu Republiki Federalnej Niemiec odpowiedniego zadośćuczynienia.

"Również Powiat Wysokomazowiecki w trakcie II wojny światowej został ciężko doświadczony przez agresję, a następnie okupację niemiecką. W wyniku II Wojny Światowej ponieśliśmy ogromne straty materialne i niematerialne – zniszczona została infrastruktura: budynki mieszkalne i użyteczności publicznej, zakłady przemysłowe, zabytki kultury oraz zbiory muzealne. Podkreślić należy także ogromne straty ludzkie. Dlatego mamy pełne prawo domagać się jednoznacznego przyjęcia przez Rząd Republiki Federalnej Niemiec odpowiedzialności moralnej, politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za zniszczenie" - możemy przeczytać w stanowisku.

84 rocznica wybuchu II wojny światowej to czas zadumy i refleksji … Krzywd, które jako kraj doznaliśmy nic nie jest w stanie wyrównać. Ale elementarna sprawiedliwość dziejowa wymaga, aby upomnieć się o policzalne (materialne) zadośćuczynienie ze strony agresora - przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych starostwa wysokomazowiecki Bogdan Zieliński.

Ogólna kwota, na jaką oszacowano polskie straty spowodowane niemiecką agresją i okupacją, zostały oszacowane na 6 bilionów 220 mld 609 mln złotych.

Powiem tylko o stratach oczywistych. Kościół w Kobylinie dwie wieże i sklepienie zostały wysadzone przez Niemców. Odbudowane zostało dopiero 30 lat temu. Oprócz tego dwie wioski spalone i spacyfikowane. Kogo dało się złapać, to wszyscy zostali zamordowani. Zostało również spalone kilka wiosek w wyniku działań frontowych. Zostało wysadzonych około 10 mostów na rzece Ślinie. Niemcy zagrabili również wiele zwierząt - przekazał wiceprzewodniczący rady Leszek Mężyński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna