MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sesja rady miejskiej w Łomży. Radni przyjęli uchwałę w sprawie reparacji od Niemiec. Ślubowanie złożył nowy radny

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Nowy radny rady miejskiej w Łomży Andrzej Korytkowski. Nowy radny ma 53 lata. Od ćwierć wieku prowadzi lekkoatletyczny Klub Sportowy Prefbet - Sonarol Łomża. Od grudnia 2016 r. do lutego 2019 r. był przewodniczącym Łomżyńskiej Rady Sportu, będącej społecznym organem opiniodawczo-doradczym Prezydenta Miasta Łomża w zakresie kultury fizycznej i sportu. Andrzej Korytkowski w 2018 roku do Rady Miejskiej Łomży startował w okręgu nr 4 z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Mariusza Chrzanowskiego. Zdobył wówczas 223 głosy.
Nowy radny rady miejskiej w Łomży Andrzej Korytkowski. Nowy radny ma 53 lata. Od ćwierć wieku prowadzi lekkoatletyczny Klub Sportowy Prefbet - Sonarol Łomża. Od grudnia 2016 r. do lutego 2019 r. był przewodniczącym Łomżyńskiej Rady Sportu, będącej społecznym organem opiniodawczo-doradczym Prezydenta Miasta Łomża w zakresie kultury fizycznej i sportu. Andrzej Korytkowski w 2018 roku do Rady Miejskiej Łomży startował w okręgu nr 4 z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Mariusza Chrzanowskiego. Zdobył wówczas 223 głosy. UM Łomża
Łomżyńscy radni przyjęli stanowisko, w którym domagają się od polskiego rządu stanowczego prowadzenia działań dyplomatycznych i prawnych, zmierzających do uzyskania od rządu Republiki Federalnej Niemiec odpowiedniego zadośćuczynienia. Podczas sesji ślubowanie złożył nowy radny.

Sesja rozpoczęła się od uczczenia minutą ciszy zmarłej radnej Alicji Konopki. Była osobą najdłużej sprawującą mandat radnego w łomżyńskim samorządzie. Alicja Konopka była radną przez 29 lat. W okresie od 22 stycznia 2020 roku do 26 kwietnia 2023 r. była przewodniczącą Rady Miejskiej. Po zmarłej radnej mandat objął Andrzej Korytkowski. W środę 27 września złożył ślubowanie. Jednocześnie zapowiedział, że połowę swojej diety będzie przekazywał na cele charytatywne. Andrzej Korytkowski zaprosił mieszkańców miasta, żeby zgłaszali się do niego z problemami oraz pomysłami.

Podczas sesji odbyło się głosowanie nad stanowiskiem, w którym domagają się od polskiego rządu stanowczego prowadzenia działań dyplomatycznych i prawnych, zmierzających do uzyskania od rządu Republiki Federalnej Niemiec odpowiedniego zadośćuczynienia. Stanowisko poprał radny Artur Nadolny jednocześnie żałując, że takie stanowisko podejmowane jest dopiero teraz.

Denerwuje mnie to wygładzanie historii, że byli to naziści, faszyści napadli na Polskę. To naród niemiecki napadł na Polskę. Trzeba o tym głośno mówić i domagać się odszkodowania przynajmniej za te poniesione straty materialne, bo strat moralnych, społecznych nie ma pieniędzy, które mogłyby to zwrócić - mówił radny Artur Nadolny. Dodatkowo radny zaapelował, aby podjąć podobną uchwałę w stosunku do spadkobiercy ZSRR, czyli Rosji.

-Jeżeli mówimy o stratach Łomży, to pamiętajmy, że najbardziej dotkliwe straty ludzkie, Łomża odbudowała dopiero na początku lat 70. Praktycznie 25 lat zajęło Łomży do stanu z 1939 roku - mówił radny prof. Krzysztof Sychowicz, zawodowo naczelnik Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Jednocześnie wyjaśnił, że straty spowodowane przez okupację sowiecką nie były liczone do 1989 roku. Dlatego proces szacowania tych strat jeszcze potrwa.

Radny Zbigniew Prosiński również zaapelował, aby dołączyć do stanowiska Związek Radziecki, ponieważ oba te kraje wyrządziły Polsce olbrzymie szkody i powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności.

Przyjdzie czas i na ruskich – powiedział podczas sesji radny Andrzej Grzymała.

Za przyjęciem stanowiska było 18 radnych, wstrzymała się 1 osoba.

Zobacz też:KRD: Powiaty o największym zadłużeniu na 1000 mieszkańców. Łomża i Białystok w TOP 10

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna