Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Jego matka przeżyła sto lat, aby doczekać beatyfikacji syna

Andrzej ZdanowiczZaktualizowano 
Dwadzieścia sześć lat temu Marianna Popiełuszko (w środku, na pierwszym planie) płakała na pogrzebie zamordowanego syna, dziś, kilka dni po setnych urodzinach, cieszyła się z jego beatyfikacji.
Dwadzieścia sześć lat temu Marianna Popiełuszko (w środku, na pierwszym planie) płakała na pogrzebie zamordowanego syna, dziś, kilka dni po setnych urodzinach, cieszyła się z jego beatyfikacji. mmwarszawa.pl
Miałam łzy w oczach, gdy odprawiałam go na tamten świat, teraz z łzami radości będę go spotykała - mówiła Marianna Popiełuszko, matka błogosławionego księdza Jerzego.

Beatyfikacja

Beatyfikacja

Uroczystości beatyfikacyjne zebrały na placu Piłsudskiego w Warszawie ponad sto tysięcy wiernych. Wzięło w nich udział około stu kardynałów i biskupów oraz blisko 3 tys. księży z kraju i zagranicy. Modlitwom przewodniczył legat papieski abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Po mszy św. wyruszyła procesja z relikwiami nowego błogosławionego, które przeniesiono do Świątyni Opatrzności Bożej . Pielgrzymi mieli do przejścia 12 km.

Niedawno obchodziła setne urodziny. 26 lat temu przeżyła tragedię śmierci swego syna. Dzisiaj wzięła udział w jego beatyfikacji. W tej doniosłej chwili po raz kolejny w jej oczach pojawiły się łzy.

Błogosławiony ksiądz Jerzy
- Zezwalamy, aby Księdzu Jerzemu Popiełuszce prezbiterowi, męczennikowi, który zło dobrem zwyciężał aż do przelania krwi przysługiwał tytuł błogosławionego - ogłosił dziś legat papieski abp Angelo Amato, czytając list apostolski papieża Benedykta XVI (po polsku list ten odczytał abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Dzień pamięci bł. ks. Popiełuszki ustalono na 19 października - datę jego śmierci.

- Jest to wielki dar dany wielkiemu narodowi, który wzbogaca się o kolejnego błogosławionego - mówił podczas beatyfikacji abp Angelo Amato.

- Jezus wybrał młodego Jerzego, jeszcze w łonie jego matki, i powołał go do kapłaństwa, aby głosił słowo prawdy i zbawienia "nowym poganom" swoich czasów - podkreślał w homilii abp Angelo Amato. - Błogosławiony zachęcał robotników, aby nie uciekali się do nienawiści i zemsty, ale dążyli do zgody i pokoju.

Matka błogosławionego
- Mamo księdza Jerzego dziękujemy za kapłana i męczennika - mówił abp. Kazimierz Nycz. - W 1984 r. płakałaś na pogrzebie syna, dziś możesz cieszyć się jego beatyfikacją.

To z domu rodzinnego ksiądz Jerzy wyniósł swą niezłomność w walce o wolność sumienia i godność każdego człowieka.

- Mój syn, był przez całe życie człowiekiem głęboko wierzącym - mówiła Marianna Popiełuszko. - W wojsku odmawiał różaniec pomimo zakazu dowódcy. Nigdy nie żalił się na Boga. Starał się przyjmować wyrządzane nieprzyjemności w duchu wiary i z miłością

Już w dzieciństwie Alfons Popiełuszko (tak został ochrzczony ksiądz Jerzy) każdy dzień zaczynał od modlitwy.

- Codziennie za wstawiennictwem syna modlę się do Boga - przyznała w wywiadzie pani Marianna.

Wideo

polecane: Flesz: Koniec gorszego jedzenia - żywność w Polsce, jak na zachodzie.

Materiał oryginalny: Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Jego matka przeżyła sto lat, aby doczekać beatyfikacji syna - Gazeta Współczesna

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 20

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
p
przyzwoity Polak

A jakie to, ale konkretnie (fakty !!!), potworności i straszne rzeczy uczynił PiS Tobie osobiście i milionom innych uczciwych Polaków ?

No więc właśnie, niektórym sie wydaje, że człowiek uczciwy musi być za PiSem. Jeśli nie jest, to znaczy, że sie czegos boi.

Jedynie ludzie umaczani w korupcji, złodziejstwie, zdradzieckiej przeszłości - mogli się czuć zagrożeni !!! Czy byłeś jednym z tych ludzi ?

Proszę bardzo. Nie nie byłem, nie nie jestem. Ale nie słucham księdza, nie rzucam na tacę, socjalizm uważam za zło, czy jest to socjalizm "lewicowy" czy "prawicowy". Za zło uważam panoszenie sie związków zawodowych.

A jeśli nie (jak sądzę), to przestań powielać bezrozumnie kalki ówczesnych doniesień medialnych

Nic nie powielam, po prostu nie znoszę socjalizmu, tym bardziej zakłamanego, udającego prawicę tylko dlatego, że wsłuchany jest w głos dobiegający z kruchty.

I czy swego czasu nie byłeś osobą równie biernie powtarzającą wszystkie niestworzone historie o śp. Lechu Kaczyńskim ?

Nie musiałem powtarzać. Dla mnie cały czas jest jasne, że prezydentura Kaczyńskiego była porażką.

Co do niegodziwości.... ech, zapewne propagandą dla maluczkich PiS się brzydzi...

zgłoś
G
Gość
W dniu 08.06.2010 o 07:21, Przyzwoity Polak napisał:

Niech za cały komentarz wystarczą skrzekliwe słowa Jarosława Przemienionego, który jeszcze nie tak dawno, z cechująca go zajadłością, wskazywał moje miejsce po przeciwnej stronie.A ja spokojnie i zaprawdę powiadam wam:nie trzeba chodzić do kościoła, spowiadać się na ucho, dawać na tacę i głosować na pobożnych socjalistówby być przyzwoitym Polakiem



A jakie to, ale konkretnie (fakty !!!), potworności i straszne rzeczy uczynił PiS Tobie osobiście i milionom innych uczciwych Polaków ? Jedynie ludzie umaczani w korupcji, złodziejstwie, zdradzieckiej przeszłości - mogli się czuć zagrożeni !!! Czy byłeś jednym z tych ludzi ? A jeśli nie (jak sądzę), to przestań powielać bezrozumnie kalki ówczesnych doniesień medialnych. I czy swego czasu nie byłeś osobą równie biernie powtarzającą wszystkie niestworzone historie o śp. Lechu Kaczyńskim ? Brak refleksji i wniosków w tym przypadku nazywa się NIEGODZIWOŚCIĄ.
zgłoś
P
Przyzwoity Polak
W dniu 08.06.2010 o 00:10, terapeuta napisał:

Ktoś cię zniesławił i pomówił ? Jeśli tak, to pisz śmiało !!!



Niech za cały komentarz wystarczą skrzekliwe słowa Jarosława Przemienionego, który jeszcze nie tak dawno, z cechująca go zajadłością, wskazywał moje miejsce po przeciwnej stronie.

A ja spokojnie i zaprawdę powiadam wam:

nie trzeba chodzić do kościoła, spowiadać się na ucho, dawać na tacę i głosować na pobożnych socjalistów

by być przyzwoitym Polakiem
zgłoś
t
terapeuta
W dniu 07.06.2010 o 21:36, przyzwoity Polak napisał:

Ta? I co jeszcze? A co ze zniesławieniem i pomówieniem?To są haniebne, a typowe kaczystowskie metody. Tzw. oczywista oczywistośćNadal nie chodzę do kościoła, nie daję na tacę, nie słucham księdza i nie głosuję na pobożnych socjalistów.



Ktoś cię zniesławił i pomówił ? Jeśli tak, to pisz śmiało !!!
zgłoś
p
przyzwoity Polak
W dniu 07.06.2010 o 20:11, iks napisał:

Przyzwoity PolakuZDRADA, NIEGODZIWOŚĆ, ZŁODZIEJSTWO, CHAMSTWO I GŁUPOTA ZAWSZE DZIELIŁY, DZIELĄ I DZIELIĆ BĘDĄ. TUTAJ BYĆ NIE MOŻE ŻADNEGO POJEDNANIA. BO BYŁBY TO KONIEC LUDZKIEJ CYWILIZACJI. A KTO TEGO NIE ROZUMIE, SAM SIĘ Z NIEJ WYKLUCZA



Ta? I co jeszcze?

A co ze zniesławieniem i pomówieniem?

To są haniebne, a typowe kaczystowskie metody. Tzw. oczywista oczywistość

Nadal nie chodzę do kościoła, nie daję na tacę, nie słucham księdza i nie głosuję na pobożnych socjalistów.
zgłoś
i
iks
W dniu 07.06.2010 o 18:45, przyzwoity Polak napisał:

Ale, no oczywiście. Pod warunkiem, że kryterium oceny nie będzie chodzenie do kościoła, słuchanie księdza, rzucanie na tacę, przyjmowanie kolędy i głosowanie na Jarka.



Przyzwoity Polaku
ZDRADA, NIEGODZIWOŚĆ, ZŁODZIEJSTWO, CHAMSTWO I GŁUPOTA ZAWSZE DZIELIŁY, DZIELĄ I DZIELIĆ BĘDĄ. TUTAJ BYĆ NIE MOŻE ŻADNEGO POJEDNANIA. BO BYŁBY TO KONIEC LUDZKIEJ CYWILIZACJI. A KTO TEGO NIE ROZUMIE, SAM SIĘ Z NIEJ WYKLUCZA
zgłoś
p
przyzwoity Polak
W dniu 07.06.2010 o 18:21, Gość napisał:

Pozwól ocenić to innym w realu,a nie lansujesz się z tym w wirtualnym świecie,tak dobrze to o tobie nie świadczy.



Ale, no oczywiście.

Pod warunkiem, że kryterium oceny nie będzie chodzenie do kościoła, słuchanie księdza, rzucanie na tacę, przyjmowanie kolędy i głosowanie na Jarka.
zgłoś
G
Gość
W dniu 07.06.2010 o 17:12, przyzwoity Polak napisał:

Nie chodzę do kościoła, nie rzucam na tacę, nie przyjmuję kolędy. Co więcejJestem przyzwoitym Polakiem



Pozwól ocenić to innym w realu,a nie lansujesz się z tym w wirtualnym świecie,tak dobrze to o tobie nie świadczy.
zgłoś
p
przyzwoity Polak
W dniu 07.06.2010 o 17:03, PL napisał:

OBY TA MĘCZEŃSKA ŚMIERĆ ZA PRAWDĘ I OBECNA BEATYFIKACJA OTWORZYŁY POLAKOM OCZY. CZY ZA TAKĄ POLSKĘ, JAK OBECNIE, KS. JERZY ODDAŁ ŻYCIE ? NARODZIE KATOLICKI - OTWÓRZ OCZY !!! NIE PATRZ TYLKO NA SWÓJ INTERES, BO NIE DŁUGO TAKŻE GO STRACISZ...



Nie chodzę do kościoła, nie rzucam na tacę, nie przyjmuję kolędy. Co więcej

Jestem przyzwoitym Polakiem
zgłoś
P
PL

OBY TA MĘCZEŃSKA ŚMIERĆ ZA PRAWDĘ I OBECNA BEATYFIKACJA OTWORZYŁY POLAKOM OCZY. CZY ZA TAKĄ POLSKĘ, JAK OBECNIE, KS. JERZY ODDAŁ ŻYCIE ? NARODZIE KATOLICKI - OTWÓRZ OCZY !!! NIE PATRZ TYLKO NA SWÓJ INTERES, BO NIE DŁUGO TAKŻE GO STRACISZ...

zgłoś
w
wiem

Marianna Popiełuszko urodziła się 01 czerwca 1910 czyli ma skończone 100 lat ale dla Was to już trochę wyższa matematyka...

zgłoś
G
Gość

Co wy tam wiecie. Redaktorzy wiedza lepiej, ona juz 10 lat przed urodzeniem sie czekala na beatyfikacje synka. Co za roznica czy przed czy po?
No chyba nie wmowicie ze ona chodzac do szkoly myslala o beatyfikacji?

zgłoś
h
hm

Pani Marianna Popieluszko skonczyla 90 lat,a nie jak blednie podajecie 100.Urodzila sie w 1920r w tym samym co Papiez Jan Pawel II.

zgłoś
G
Gość
W dniu 06.06.2010 o 22:01, fhgrexd napisał:

Ale ty tępy jesteś tę maturę Giertychowską to ty zdawałes.Przeczytaj ten tekst jeszcze ze 100 razy to może zrozumiesz kto skończył te sto lat.


Nie wystarczy przeczytac - trzeba jeszcze pomyslec. Znasz to uczucie?
zgłoś
g
g
W dniu 06.06.2010 o 22:01, fhgrexd napisał:

Ale ty tępy jesteś tę maturę Giertychowską to ty zdawałes.Przeczytaj ten tekst jeszcze ze 100 razy to może zrozumiesz kto skończył te sto lat.



odpuść sobie stary SB-ku, wkrótce się z Nim zobaczysz na Sądzie Ostatecznym...
zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3