Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brawa i nagrody

Magdalena Szymańska
- Z dumą będziemy reprezentować nasze województwo podczas ogólnopolskiego finału Agroligi - zapewniała zwycięska para - państwo Leśniewscy z miejscowości Konopki Jałbrzyków Stok
- Z dumą będziemy reprezentować nasze województwo podczas ogólnopolskiego finału Agroligi - zapewniała zwycięska para - państwo Leśniewscy z miejscowości Konopki Jałbrzyków Stok A. Zgiet
Trudny był wybór laureatów tegorocznej edycji Agroligi - twierdzili organizatorzy konkursu. Zarówno gospodarstwa, jak i firmy, to mistrzowie w tym, co robią.

Mistrzem Podlaskiej Agroligi 2008 w kategorii Rolnicy zostali Maria i Krzysztof Leśniewscy z miejscowości Konopki Jałbrzyków Stok w gminie Zambrów. Prowadzą oni 51-hektarowe gospodarstwo. Głównym kierunkiem produkcji jest hodowla bydła. Ich stado liczy 65 krów mlecznych, a roczna sprzedaż mleka w tamtym roku wyniosła 420 tysięcy litrów.

Liczy się ciężka praca

Mistrzowskie małżeństwo było zaskoczone otrzymaniem tytułu zwycięzcy. - Nie spodziewaliśmy się takiego wyróżnienia, to dla nas wielki zaszczyt - mówi Krzysztof Leśniewski. - Nagrodę tą zawdzięczamy przede wszystkim swojej ciężkiej pracy. Pan Krzysztof przejął gospodarstwo 15 lat temu od swojego teścia. Początki były trudne - opowiada. - Do tej pory gospodarujemy głównie dzięki zaciąganym kredytom. Kosztuje to nas bardzo dużo pracy, wysiłku, nerwów, ale warto jest to robić, chociażby dlatego, żeby teraz być docenionym za swoją pracę. Zwycięzcy w przyszłości planują zakup ciągnika o większej mocy, i maszyn niezbędnych do dalszego rozwoju.

Podlasie skrobią stoi

W kategorii Firmy mistrzem Agroligi 2008 zostało Przedsiębiorstwo Przemysłu Rolno-Spożywczego PEPEES SA z Łomży. Jak twierdzi Maciej Grygus, rzecznik prasowy przedsiębiorstwa, jest dużo elementów składających się na sukces firmy. - Najważniejszym z nich jest 40 lat tradycji w produkcji skrobi ziemniaczanej, tzw. szlachetnej, która ma ponad dwa tysiące zastosowań - od spożywczych po pirotechniczne. Przedsiębiorstwo stawia na bezpieczeństwo i doświadczenie. - Mamy nowoczesną firmę, która zatrudnia ponad 200 pracowników, a w sezonie dodatkowo około 100 osób - dodaje Grygus. Przedsiębiorstwo w ciągu najbliższych trzech lat planuje wybudować zakład skrobi zbożowej, wysoko modyfikowanej skrobi ziemniaczanej, a także zakład produkcji biopaliw.

O krok od zwycięstwa

Podlascy zwycięzcy będą reprezentowali województwo podlaskie w ogólnopolskim finale konkursu. Przypomnijmy, że w ubiegłorocznej edycji Agroligi na szczeblu krajowym tytuł wicemistrza zdobyli Renata i Bogdan Zakrzewscy - gospodarze z Lizy Nowej.

Przyznano także tytuły Wicemistrzów. W kategorii Rolnicy wyróżnieni zostali: Marzanna i Zenon Statkiewiczowie z Karolin w gminie Giby oraz Mirosława i Roman Żeszczyńscy, Lewickie Kolonia, gm. Juchnowiec Kościelny.

Natomiast w kategorii Firmy ex aequo drugie miejsce zajęli: Ubojnia Eugeniusza Łuniewskiego z miejscowości Kostry Śmiejki, gmina Klukowo oraz Rzeźnictwo i Wędliniarstwo Andrzej Mortel z Patok w gm. Brańsk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna