Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budki, światło i woda

Agata Sawczenko
Oczko wodne można formować na wiele sposobów, tworząc np. kaskady
Oczko wodne można formować na wiele sposobów, tworząc np. kaskady
Aby na naszym podwórku było przyjemnie, możemy wykorzystać wszystko, co naturalne: piękny stary pieniek czy... mrowisko.

Powieśmy na drzewach budki - być może jakiś ptaszek skusi się tam zamieszkać. Jeśli nie robią spustoszenia - nie wyganiajmy z ogrodu mrówek. Urządźmy oczko wodne. Posadźmy piękne rośliny. Stwórzmy ogród marzeń.
Ogród urządzamy po to, żeby w nim wypoczywać - dostosowujemy więc go do swoich potrzeb. Zróbmy jednak wszystko, żeby nam nie spowszedniał - radzi Anna Klimek, architekt zieleni z Centrum Ogrodniczego "Jastrzębski".
Nie można odmówić uroku rabatom pełnym kwiatów. Ale nawet najpiękniej kwitnące pelargonie, begonie i surfinie nie stworzą takiego klimatu, jaki mogą stworzyć elementy małej architektury.

Zaprośmy zwierzęta
- W ogrodzie powinna być rzecz, która przyciąga oko - mówi Anna Klimek. - Dobrym pomysłem jest "zaproszenie" do nas zwierząt. Jeśli to się uda, w naszym ogrodzie cały czas coś się będzie działo.

Jak to zrobić? Bardzo prosto!

- Jeśli mamy w ogrodzie piękne rozłożyste drzewo, zawieśmy na nim budkę dla ptaków. Jest duża szansa, że któryś naprawdę tam zamieszka i będzie umilał czas wypoczynku pięknym śpiewem - radzi Anna Klimek.
Jeśli mieszkamy blisko lasu, wytnijmy w budce większy otwór. Być może w ten sposób zwabimy do nas wiewiórkę. Patrzenie na jej harce to naprawdę świetna zabawa!

Polubmy też mrówki. Obserwowanie ich może być pouczające nie tylko dla dzieci.
- Ludzie często się ich pozbywają, a to naprawdę wdzięczne stworzenia - mówi Anna Klimek. - Jeśli jednak "majstrują" nam przy werandzie, nie zastanawiajmy się i przenieśmy mrowisko w inne miejsce.

Tak jak w naturze
Woda to też świetny pomysł na uatrakcyjnienie ogrodu.
- Tu cały czas coś się rusza - chwali pomysł Anna Klimek.

Właściciele przydomowych ogródków doceniają to rozwiązanie: budują oczka wodne, małe fontanny. One też przyciągają zwierzęta.

- Do oczka wodnego wpuśćmy rybki - radzi architekt. - Poza tym woda to element ogrodu, który sam przyciągnie zwierzęta: Ptaki i pszczoły przylecą się napić, zalęgną się żaby, które będą nas raczyć uroczym kumkaniem - dodaje.

Jeśli nie mamy miejsca na oczko wodne, wkopmy w ziemię mały wodopoik dla nich. Wystarczy plastikowy basenik albo ciekawiej wyglądająca kamienna misa.
W oczku wodnym konieczne są też rośliny - oprócz tego, że pięknie wyglądają, dają również cień rybkom. Poza tym możemy je uatrakcyjnić, budując choćby sztuczny strumyk czy kaskadę wodną. Dobrze zrobione naprawdę mogą imitować naturalne.

- Jednak to bardzo ciężka praca - przestrzega Klimek. - Bardzo trudno jest ułożyć kamienie tak, aby wcale nie wyglądały na specjalnie ułożone.

Strumyk wbrew pozorom działa na bardzo prostej zasadzie. Przy oczku wodnym montujemy pompę, która pompuje wodę do "źródełka" ukrytego w kamieniach. Obieg jest zamknięty: Strumykiem woda wraca do oczka. Podobnie zrobimy kaskadę.

Podkreśl szczegóły
- W ogrodzie powinna być rzecz, która przyciąga oko - mówi Anna Klimek.
Może to być ciekawa roślina, rzeźba, mała kamienna fontanna, piękna furtka.

- Jednak ukryjmy ją trochę - radzi architekt. - Wytyczmy ścieżkę, która zachęci gości do pójścia w głąb ogrodu. Na przykład za zakrętem umieśćmy ciekawy element.
Nie zapominajmy również o odpowiednim oświetleniu ogrodu. Oświetlmy od dołu ciekawe rośliny. Nie zapominajmy też o praktycznej roli żarówek i obramujmy nimi ścieżkę.

- Podświetlony nocą ogród ukaże nam się w innej, nieznanej przestrzeni - mówi Anna Klimek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna