Ceny mleka i nabiału szybują w dół

Barbara Kociakowska [email protected]
Udostępnij:
Ceny zbytu podstawowych artykułów mleczarskich w tym roku spadły już o 20-30 proc. Mleczarze i samorząd rolniczy domagają się uruchomienia dopłat eksportowych. Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich, Związek Polskich Przetwórców Mleka oraz Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiły wspólnie do ministra rolnictwa o podjęcie działań na szczeblu UE w celu uruchomienia instrumentów rynkowego wsparcia. Według tych organizacji należy w pierwszej kolejności uruchomić dopłaty eksportowe do pełnego i odtłuszczonego mleka w proszku i masła, a w następnej kolejności do serów.

Nie wolno dopuścić do powtórki sprzed kilku lat
Jak podkreśla Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR, w ostatnich tygodniach sytuacja na rynku mleka zdecydowanie się pogarsza. Ceny zbytu podstawowych artykułów mleczarskich obecnie są zdecydowanie niższe niż uzyskiwane jeszcze w styczniu tego roku. Ponadto sytuację dodatkowo pogarsza brak zainteresowania produktami mleczarskimi ze strony eksporterów.
Gdyby taka sytuacja się utrwaliła i utrzymywała w ciągu całego roku, byłby to ciężki okres nie tylko dla zakładów przerabiających mleko, ale również dla rolników - producentów mleka. Przy obecnych cenach zbytu artykułów mleczarskich (a prawdopodobnie będą one jeszcze niższe) należy liczyć się z dość drastyczną obniżką cen skupu mleka. Według niektórych prognoz nawet do poziomu 1-1,10 zł/l.
- Musimy zrobić wszystko, aby nie dopuścić do sytuacji takiej, jaka miała miejsce w latach 2008-2009 - mówi Wiktor Szmulewicz.
Waldemar Broś, prezes KZSM zwraca uwagę na fakt, że systematycznie rosną zapasy produktów mleczarskich w magazynach. Według szacunku związku, na początku kwietnia zapasy mleka w proszku wynosiły około 20 tys. ton, masła - ok. 10 tys. ton, serów dojrzewających - ok. 5 tys. ton, a serwatki w proszku ok. 3 tys. ton.
Dlatego, jego zdaniem, należy już zacząć podejmować działania na szczeblu UE w celu uruchomienia instrumentów rynkowego wsparcia. Zdaniem przedstawicieli powyższych organizacji należy w pierwszej kolejności uruchomić dopłaty eksportowe do pełnego i odtłuszczonego mleka w proszku i masła, a w następnej kolejności do serów.

Nasze mleczarnie też reagują

- Rzeczywiście, widać już tendencję spadkową, jeśli chodzi o ceny produktów mleczarskich - potwierdza Antoni Żdanuk, prezes OSM w Łapach.
Jak mówi, dotyczy to wszystkich artykułów mleczarskich, ale w największym stopniu mleka w proszku, masła, sera. W ostatnim czasie także coraz trudniej jest na rynku galanterii mlecznej (śmietan, jogurtów, serków), która przede wszystkim sprzedawana jest na rynku krajowym.
- Są mniejsze zamówienia, mniejszy ruch - tłumaczy.
Potwierdza też fakt, że w mleczarniach zaczynają już powstawać zapasy produktów mleczarskich. Niestety, trudna sytuacja na rynku mleka to nie tylko problem mleczarni, ale i rolników - producentów mleka. Bo spółdzielnie, które taniej sprzedają swoje produkty, muszą też ciąć ceny mleka w skupie.
- Pewne posunięcia już zostały zrobione - mówi Antoni Żdanuk. - Ale nie możemy mieć pewności, że będzie to ostatnia obniżka cen.
Do obniżki cen mleka w skupie przymierza się SM Mlekovita. Wysokomazowiecka spółdzielnia wprowadzi korektę cennika od kwietnia. O ile spadnie cena mleka, jeszcze decyzja nie zapadła.
- Ceny artykułów mlecznych w całej Europie spadły bardzo mocno - mówi Dariusz Sapiński, prezes SM Mlekovita. - Na przykład tona masła teraz kosztuje 2900 euro, a kilka miesięcy temu kosztowała prawie 4 tys. euro.
Jego zdaniem UE powinna jak najszybciej wprowadzić dopłaty do eksportu, m.in. mleka w proszku, masła, by zareagować na tak duży spadek cen. Powinna to wyregulować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie