Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz posiać seler? Pamiętaj o tych dwóch rzeczach. Sprawdź, kiedy siać seler liściowy i naciowy na rozsadę i jak o niego zadbać

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Sadzonki selera naciowego i korzeniowego można przygotować samodzielnie, ale trzeba go posiać w odpowiednim terminie.
Sadzonki selera naciowego i korzeniowego można przygotować samodzielnie, ale trzeba go posiać w odpowiednim terminie. pixabay.com
Jeśli myślimy o uprawie selera naciowego, korzeniowego czy listkowego, musimy go najpierw posiać na rozsadę. To bardzo opłacalne, bo paczka nasion kosztuje mniej niż opakowanie selera naciowego, a wystarczy na obsianie całej grządki. Jeśli jednak chcemy uprawiać seler, musimy zacząć od wysiewu nasion na rozsadę. Sprawdź, kiedy i jak to zrobić, bo dwie rzeczy są nieoczywiste, ale ważne.

Spis treści

Seler naciowy i korzeniowy to popularne warzywa, których często używamy w kuchni. Korzeniowy należy do tradycyjnej włoszczyzny, naciowy stał się popularną podstawą zdrowych sałatek (warto wiedzieć, że ma on więcej składników korzystnych dla zdrowia niż seler korzeniowy, ale może też uczulać). Jest jeszcze korzeń listkowy, który, podobnie jak pietruszkę naciową, uprawia się z myślą o zielonych liściach. Wszystkie selery z powodzeniem można uprawiać w ogrodzie, trzeba mu jednak zapewnić odpowiednie warunki.

Dowiedz się: Jak uprawiać seler w ogrodzie? Sprawdź, jakie warunki musisz mu zapewnić

Uprawa selera tylko z rozsady

Wcześniej jednak trzeba przygotować rozsadę – ponieważ seler długo wschodzi i rośnie, a przy tym jest wrażliwy na zimno, w Polsce nie da się go uprawiać z siewu do gruntu. W maju gotowe rozsady można kupić, ale jest to droższe rozwiązanie niż samodzielne przygotowanie ich.

Ile kosztują nasiona selera naciowego i korzeniowego?

Ceny nasion różnych selerów są zbliżone – można je kupić za 2-4 zł, w zależności od odmiany, producenta i gramatury: najczęściej jest to 0,5 lub 1 g nasion. Tyle wystarczy do obsiania grządki na domowe potrzeby.

Kiedy siać seler na rozsadę?

Ponieważ produkcja selera jest dość długa (trwa 8-12 tygodni), trzeba ją rozpocząć wcześnie. Nasiona na rozsadę najlepiej posiać w pierwszej połowie lutego (a najpóźniej do początku marca). Dotyczy to selera naciowego, korzeniowego i listkowego.

W czym siać seler: doniczki i podłoże

Seler można siać w niezbyt głębokich doniczkach. Poza specjalnymi doniczkami do rozsad można te wykorzystać różne plastikowe pojemniki po artykułach spożywczych. Pamiętajmy tylko, że muszą być bardzo dobrze umyte, a w dnie należy zrobić dziurki.
Warto wykorzystać specjalne podłoże do rozsad i pikowania lub dobrej jakości podłoże uniwersalne z dodatkiem perlitu (ziemia musi być lekka i przepuszczalna, a także wolna od patogenów).

Jak siać seler na rozsadę?

Pojemnik wypełniamy ziemią, ale nie do pełna. Ziemię lekko uklepujemy (pojemnikiem warto delikatnie postukać o jakąś twardą, równią powierzchnię, dzięki temu podłoże dobrze osiądzie). Jeśli podłoże jest suche, zwilżmy je nawilżaczem. Następnie rozsypujemy nasiona – starajmy się, żeby były rozłożone w miarę równomiernie i niezbyt gęsto. Teraz znów czas na delikatne użycie spryskiwacza. Nasion selera nie należy przykrywać ziemią – muszą mieć dostęp światła. To pierwsza z nieoczywistych, a ważnych rzeczy w uprawie selera.

Miejsce i temperatura dla rozsady selera

Pojemniczki należy ustawić w jasnym i ciepłym miejscu, np. na parapecie okna. Najlepiej, by początkowo temperatura była nieco wyższa (20-24 st. C), potem może to być ok. 20 st. C. Żeby zapewnić ciepło na pierwszym etapie, doniczki można przykryć folią (lub przezroczystą pokrywką, jeśli używamy np. pudełek po ciastkach, które taką mają). Doniczki trzeba jednak codziennie odkryć na ok. pół godziny, a kiedy pojawią się pierwsze kiełki – zdjąć.

Ważne podlewanie selera

Podłoże trzeba regularnie zwilżać. Nie powinno ono przesychać, ale nie może też być mokre. Do podlewania rozsad najlepiej używać spryskiwacza. Ważne jest też to, że woda powinna być przegotowana (miękka), a także mieć temperaturę pokojową (20-25 st. C). Podlewanie zimną wodą może zaszkodzić siewkom. To druga nieoczywista rzecz, na którą musimy zwrócić uwagę.

Jak długo wschodzi seler?

Siejąc selery, trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo na pierwsze roślinki trzeba czekać nawet około 20 dni.

Pamiętaj o pikowaniu selera

Kiedy siewki mają po 3-4 liście właściwe (co powinno nastąpić po 4-5 tygodniach), selery trzeba przepikować, czyli przesadzić pojedynczo do większych doniczek.

Kiedy sadzić seler w ogrodzie?

Z sadzeniem selera trzeba poczekać, aż się ociepli, a w prognozie nie będzie mowy o jakimś większym ochłodzeniu. Kalendarzowo za bezpieczny termin uznaje się połowę maja, ale uwzględnijmy panujące warunki. Pamiętajmy też, że rozsadę trzeba wcześniej zahartować, czyli wystawiać je na zewnątrz na coraz dłuższy czas, by przyzwyczaiły się do ogrodowych warunków.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chcesz posiać seler? Pamiętaj o tych dwóch rzeczach. Sprawdź, kiedy siać seler liściowy i naciowy na rozsadę i jak o niego zadbać - RegioDom.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna