MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czterodniowy tydzień pracy. To już się dzieje! Gdzie w Polsce szukać takiej pracy? Co mówi Kodeks pracy?

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Wiele badań potwierdza, że skrócenie czasu pracy poprawia jej efektywność, ale czy czterodniowy tydzień pracy zostanie wprowadzony w Polsce?
Wiele badań potwierdza, że skrócenie czasu pracy poprawia jej efektywność, ale czy czterodniowy tydzień pracy zostanie wprowadzony w Polsce? 123rf.com/iakovenko
Eksperymenty z wprowadzeniem czterodniowego dnia pracy zdarzają się już w wielu polskich firmach. Tymczasem krótszy tydzień pracy jest już normą w innych krajach Europy. Do Austrii, Belgii czy Norwegii dołącza teraz nasz zachodni sąsiad. A gdzie w Polsce szukać czterodniowego tygodnia pracy?

Spis treści

Krótszy tydzień pracy w wielu krajach w Europie

Coraz więcej badań socjologów potwierdza, że czterodaniowy tydzień pracy pozytywnie wpływa na efektywność pracy etatowców, którym często po stresującej pracy brakuje już cierpliwości i sił na domowe obowiązki. Tego typu badania nie biorą się znikąd. Krótszy tydzień pracy ma już miejsce w wielu krajach Europy. Eska.pl wymienia tutaj m.in.:

  • Austrię, gdzie tydzień pracy trwa 36 godz.;
  • Belgię, gdzie obowiązuje system pracy 4 dni po 10 godz.;
  • Danię z 33-godzinnym tygodniowym czasem pracy;
  • Holandię, gdzie praca trwa 29 godz. w tygodniu;
  • Islandię, gdzie etatowcy pracują przez 4 z 5 dni roboczych.

Skrócenie czasu pracy niekoniecznie oznacza zatem po prostu wolny piątek. Często jest to także wydłużenie pracy w pozostałe dni, co nie wszystkim pracownikom będzie odpowiadać. Czterodniowy tydzień pracy obowiązuje przede wszystkim w krajach mocno rozwiniętych, których gospodarki są na stabilnym i wzrostowym poziomie. Do tej grupy właśnie dołączają Niemcy.

Portal eska.pl podaje, że czterodniowy tydzień pracy obowiązuje teraz w mieście Wedel. Nasz zachodni sąsiad w ten sposób w czerwcu bieżącego roku postanowił przetestować pracę przez 4 dni bez zmiany godzin pracy czy zmniejszenia wypłaty.

Czterodniowy tydzień pracy przechodzi udane testy

Stany Zjednoczone, Australia i Irlandia, a także Wielka Brytania i inne kraje z całego świata prowadzą realne testy pracy w krótszym wymiarze czasu. Jak informuje Bloomberg, w Wielkiej Brytanii blisko 3000 pracowników przez 6 miesięcy pracowało w trybie czterodniowego tygodnia pracy. Większość pracodawców, którzy zaangażowali się w ten eksperyment, pozostało przy tej formie pracy ze względu na wyższe przychody i zdecydowanie mniejsze wypalenie zawodowe.

Autorzy badania sugerują, że skrócenie czasu pracy o 20 proc. zmniejsza stres i poprawia zdrowie pracowników. Z drugiej strony amerykańscy naukowcy podkreślają, że każda zmiana - niezależnie od jej formy - poprawi wydajność pracowników, co nie oznacza, że te nawyki pozostaną z nimi na stałe.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Prawo tego nie zabrania

Polski kodeks pracy nie narzuca pracodawcom określonego sposobu rozdzielania godzin pracy wobec tzw. etatowców. Prawo mówi o konkretne minimalnej ilości godzin, która daje pełen etat i maksymalnej ilości godzin w miesiącu, której nie można przekraczać przy umowach o pracę.

Nasi przedsiębiorcy najczęściej wydłużają zatem czas pracy w jednym dniu, aby skrócić go w kolejnym. Ta praktyka jest często stosowana w gastronomii, ale po skrócony czas pracy sięgają także duże korporacje w Warszawie czy Krakowie. To tutaj coraz częstsze jest zwalnianie pracowników z pracy w piątek lub poniedziałek i poświęcanie tego czas na integrację z zespołem.

Wiele start-upów i małych firm technologicznych prowadzi w naszym kraju eksperymenty z czterodniowym tygodniem pracy. Tutaj jest to sposób na przyciągnięcie do siebie młodych specjalistów. Wydaje się, że nadal jednak bardziej od czterodniowego tygodnia pracy Polaków absorbuje rozwój pracy zdalnej w naszym kraju. Nad tą formą zatrudnienia wiszą już jednak czarne chmury, o czym piszemy szczegółowo w artykule: Praca zdalna w odwrocie.

Czterodniowy tydzień pracy wraca także w kampanii wyborczej. Lewica w swoim programie proponuje skrócenie czasu pracy do 35 godzin w tygodniu, aby „praca nie była jedynym elementem życia”. Nowa Lewica chce najpierw skrócić czas pracy o dwie godziny, a dopiero z czasem o 5 godzin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czterodniowy tydzień pracy. To już się dzieje! Gdzie w Polsce szukać takiej pracy? Co mówi Kodeks pracy? - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna