Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Decyzja o przeniesieniu wsi jest już ostateczna

(hel)
archiwum
Wiżajny/Rutka-Tartak: Trybunał zajmie się sprawą granic gmin. Ale to nic nie zmieni.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wyjaśni, czy decyzja o zmianie granic administracyjnych gminy Wiżajny była zgodna z prawem.

- Skarga nie wstrzymuje biegu sprawy - informuje tymczasem dr Hanna Machińska, dyrektor Biura Informacji Rady Europy w Warszawie.

A to oznacza, że od stycznia cztery wiżajeńskie wsie: Kleszczówek, Smolniki, Polimonie i Jodoziory, będą należeć do gminy Rutka-Tartak.

Jak informowaliśmy, Rada Ministrów decyzję o zmianie granic gmin podjęła w lipcu br. na wniosek większości mieszkańców tych czterech wsi. Twierdzili oni m.in., że do Rutki-Tartak mają znacznie bliżej niż do Wiżajn. Ponadto zarzucali wójtowi tej ostatniej gminy, że ignoruje ich potrzeby, nie prowadzi żadnych inwestycji.

Decyzja rządu jest ostateczna, nie można jej skarżyć. I to właśnie podnosi gmina w piśmie skierowanym w minionym tygodniu do Strasburga. Jednocześnie samorząd twierdzi, że sprawa nie była przez rząd dokładnie zbadana. Nie bez znaczenia, w ocenie gminnych władz, pozostaje fakt, że część mieszkańców nie chce przenosić się do innej gminy. A ich intencje zostały całkowicie pominięte.

- Do wyjaśnienia pozostaje też kwestia majątku - mówi Józef Laskowski, wójt Wiżajn. - Dlaczego mielibyśmy oddawać to, w co inwestowaliśmy przez lata?
W przypadku wiżajeńskiej gminy bodajże najbardziej wartościowy jest budynek po byłej szkole w Smolnikach. Obiekt wart kilkaset tysięcy złotych od roku stoi pusty. Wójt chciał go sprzedać, ale radni nie opiniowali wniosku.

- Teraz jest już za późno na transakcję - dodaje Laskowski. - Nie zdążymy jej przeprowadzić.

Dr Machińska przypomina, że procedura rozpatrywania skarg przez trybunał jest bardzo długotrwała. Zdarzają się takie sytuacje, że na orzeczenie trzeba czekać nawet pięć lat.

- Trybunał na pewno nie zmieni decyzji Rady Ministrów - dodaje rozmówczyni. - Może tylko zażądać zmian w przepisach lub orzec odszkodowanie na rzecz gminy, której bezpodstawnie odebrano ziemię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna