Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deja vu. To już było

(ika)
Deja vu. Widziałeś już tego kotka?
Deja vu. Widziałeś już tego kotka? sxc.hu
Czy nie mieliśmy czasem wrażenia, że daną sytuację już przeżyliśmy? Zjawisko to nazwane zostało deja vu. Jest wiele teorii na temat jego powstania.

Począwszy od wędrówki dusz, aż po zaburzenia płatu mózgowego.

W starożytności dominował pogląd, że deja vu przywołuje wspomnienia z poprzednich wcieleń. W XIX wieku naukowiec, Artur Landbroke Wigan, wprowadził ideę podwójnego mózgu. Twierdził on, że w czasie gdy jeden mózg funkcjonuje, drugi znajduje się w stanie uśpienia. Pomimo tego odbiera informacje. Zjawisko deja vu pojawia się, gdy mózg powraca ze stanu uśpienia do stanu normalnego działania i porównuje aktualną percepcję z tą nabytą podczas uśpienia.

Większość badaczy zgadza się, że deja vu występuje często wraz z zaburzeniami neurologicznymi. Zauważyli oni, że deja vu występuje krótko przed rozpoczęciem się ataku padaczki.

Freud twierdził zaś, że zjawisko to pojawia się, gdy aktualna sytuacja budzi pewną nieświadomą fantazję. Tzn. doświadczana aktualnie sytuacja budzi pewne wcześniejsze nieświadome życzenie, które nie jest rozpoznawane, gdyż nigdy przedtem nie stało się świadome. Uczucie znajomości przenosi się natomiast na otoczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna