Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Diesel z pola

Monika Goljaszewska Magdalena Szymańska
Jan Zienkiewicz, prezes Petex Service, podpowiadał rolnikom, jak utworzyć wytwórnię biopaliw
Jan Zienkiewicz, prezes Petex Service, podpowiadał rolnikom, jak utworzyć wytwórnię biopaliw B. Maleszewska
Biopaliwa mają przyszłość. Coraz więcej rolników chce zająć się produkcją biodiesla na własny użytek.

Korzyści wynikające z uprawy rzepaku i lnu przedstawiono na konferencji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku. Na Podlasiu szkolenie na ten temat przeszło ponad pięciuset rolników. Chcą oni przekwalifikować gospodarstwa na uprawę roślin przeznaczonych do produkcji biopaliw.

Idealna kraina

- A na Podlasiu są dogodne warunki, by rozwijać plantacje roślin oleistych - mówili w Białymstoku specjaliści na konferencji w Urzędzie Marszałkowskim.
Produkcja biopaliw to - ich zdaniem - szansa na pobudzenie koniunktury w rolnictwie, zwłaszcza na Podlasiu, regionie typowo rolniczym. To także miejsca pracy na wsi, a uprawa rzepaku może być dodatkowym źródłem utrzymania dla naszych rolników.

Pomysł na wytwórnię

W Polsce już funkcjonuje wytwórnia biopaliw (w Józinku). Prowadzi ją pięć osób posiadających łącznie 240 ha gruntów. Inwestycja ta ma się zwrócić w ciągu trzech lat.
- Każdy z rolników wytwarza biopaliwo dla siebie z własnych surowców i materiałów, pozostałe koszty zaś ponoszą wspólnie - mówił Jan Zienkiewicz, prezes Spółki Ekspertów Petex-Service w Bielsku-Białej. - Biodiesel wyprodukowany w warunkach przydomowych nie będzie spełniał polskiej normy, jednak można go wytwarzać na własny użytek.

Według Jana Zienkiewicza, produkcją biodiesela zainteresowani są głównie młodzi rolnicy nastawieni na zysk.
- Powinniśmy tworzyć coraz więcej zakładów produkujących biopaliwa, ale niestety Minister Rolnictwa jest temu przeciwny. Przedsięwzięcie to jest rentowne, ale pod warunkiem, że produkujemy dużo - dodaje Jan Zienkiewicz.

Ambitne plany

O produkcji bioenergii na terenie Cukrowni Łapy myśli też Polska Grupa Energetyczna. W tym miesiącu Bioenergia, spółka zależna od PGE, ma przedstawić koncepcję powstania w Łapach tzw. centrum paliwowo-energetycznego. Według wstępnych informacji, produkcja biopaliw w łapskiej cukrowni mogłaby ruszyć już jesienią przyszłego roku. O takiej produkcji poważnie myśli też łomżyński Pepees. Rolnicy, którzy stracili uprawy buraków cukrowych związane z likwidacją cukrowni, są zainteresowani produkcją m.in. rzepaku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna