Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Edukacja Białystok. Uczniów szkolimy za granicą

(ab)
Archiwum
Młodzi stolarze i hotelarze wyjadą na europejskie staże. Nauczą się zawodu i języków.

Zależy nam na uzupełnianiu umiejętności uczniów dodatkowymi kompetencjami, obyciem za granicą - mówi Nina Klebus, dyrektorka białostockiego Zespołu Szkół Zawodowych nr 2. - Dzięki temu będą mieli lepsze szanse na zdobycie zatrudnienia nie tylko w Polsce, ale także na rynku europejskim.

Placówka jest jedną z trzech białostockich szkół, które zdobyły dofinansowanie na projekty stażowe dla uczniów w roku szkolnym 2013/14. Chodzi o działania w ramach unijnego programu Leonardo da Vinci. Listę zwycięskich projektów opublikowała właśnie Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

Większe szanse na pracę

Wyróżnione placówki taką współpracę z zagranicznymi partnerami dla dobra swoich wychowanków prowadzą już od dawna. I po prostu zdobyły pieniądze na kontynuowanie kształcenia młodzieży na rynku europejskim.

W ZSZ nr 2 w sumie 30 uczniów technikum hotelarskiego będzie miało okazje odbyć staże w Niemczech. Ta szkoła już od kilku lat współpracuje z hotelami w Turyngii. Młodzież na miejscu poznaje realia tamtego rynku i uczy się języka niemieckiego w praktyce.

- Łatwiej im będzie później się komunikować się, znają mentalność niemieckich turystów, których coraz więcej jest na Podlasiu - mówi dyrektorka Klebus.
Wartość projektu to w sumie prawie 90 tys. euro.

Z kolei z Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych 16 osób pojedzie na praktyki do hiszpańskiej Walencji. To także uczniowie, przygotowujący się do zawodu technika hotelarstwa. Praktyki potrwają cztery tygodnie. Po ich zakończeniu uczestnicy otrzymają certyfikaty Europass, potwierdzające ich kwalifikacje na rynku europejskim.

- Z pewnością zwiększy to ich szanse zatrudnienia w branży hotelarskiej - nie ma wątpliwości Alina Kuptel, dyrektorka ZSHE.

Szkoła otrzyma na ten cel ponad 50 tys. euro.

Praktyki porównawcze

Natomiast prawie 10 tysięcy euro więcej trafi do białostockiego Zespołu Szkół Technicznych. Będzie on realizował bardzo ciekawy projekt: Wyczarowane z drewna - sztuka intarsji, rzeźby, drewnianej sztukaterii.

W jego ramach trzy grupy uczniów wyjadą na staże zagraniczne do Turcji, Portugalii i na Węgry. Będą tam uczestniczyć w praktycznych zajęciach u pracodawców branży drzewnej. Ich specjalizacją będzie naprawa i renowacja wyrobów z drewna i tworzyw drzewnych.

- Przed wyjazdem uczniowie będą też mieli tygodniowe praktyki w firmach polskich, aby potem mogli porównać, jak są one prowadzone w Polsce i za granicą - mówi Renata Frankowska, zastępca dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Białymstoku.

Nasza młodzież podczas tych wyjazdów pozna inną kulturę, podszlifuje język angielski. Ale te praktyki będą też miały jeszcze jeden, bardzo przydatny w późniejszej pracy aspekt. Po ich ukończeniu młodzież otrzyma certyfikaty językowe i Europass. Potwierdzą one przygotowanie uczestników do pracy na rynkach europejskich. A ci najlepsi mogą też liczyć na listy referencyjne od pracodawców, również tych z zagranicy.

W ramach tego projektu praktycznie doświadczenia w innych krajach europejskich będą też zdobywać nauczyciele.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna