MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie firmy z terenów w przygranicznych z milionami z unijnego wsparcia

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Konferencja, podczas której poinformowano o firmach i branżach z rejonów przygranicznych, które otrzymają wsparcie z funduszy  wynikach. Na zdjęciu od lewej: współwłaściciel lodziarni Stara Szkoła z Sokółki, marszałek województwa Artur Kosicki i dyrektor departamentu Innowacji i przedsiębiorczości Emilia Malinowska,
Konferencja, podczas której poinformowano o firmach i branżach z rejonów przygranicznych, które otrzymają wsparcie z funduszy wynikach. Na zdjęciu od lewej: współwłaściciel lodziarni Stara Szkoła z Sokółki, marszałek województwa Artur Kosicki i dyrektor departamentu Innowacji i przedsiębiorczości Emilia Malinowska, UMWP Białystok
Minimum 101 miejsc pracy stworzą w powiatach przygranicznych Podlaskiego 32 firmy, które otrzymały 47 mln zł dotacji z Funduszy Europejskich dla Podlaskiego 2021-2027. O szczegółach i wynikach konkursu poinformowali w piątek (22.03) przedstawiciele urzędu marszałkowskiego w Białymstoku.

Jak mówił marszałek województwa Artur Kosicki, w rozstrzygniętym właśnie konkursie startowały firmy z 50 gmin leżących w siedmiu przygranicznych powiatach, czyli: augustowskim, białostockim, hajnowskim, sejneńskim, siemiatyckim, sokólskim i suwalskim. Chodziło o wsparcie rozwoju tych firm w związku z trudną sytuacją, jaką wywołała pandemia i kryzys migracyjny na granicy.

- Komisja Europejska przychyliła się do naszego postulatu i jako jeden z nielicznych regionów w Polsce, właśnie na tych terenach możemy to wdrażać w formie dotacji, a nie pożyczki. Dla nas pobudzanie tych terenów gospodarczo, turystycznie jest priorytetem – stwierdził marszałek Artur Kosicki.

Czytaj również:

Z kolei dyrektor departamentu innowacji i przedsiębiorczości Emilia Malinowska poinformowała, że wsparcie otrzymały 32 firmy, które zrealizują inwestycje warte 93 mln zł, z czego 47 mln zł to pieniądze z Unii Europejskiej. Średnio jedna firma otrzyma około 1,5 mln zł (czyli 64 proc. kosztów). Podkreśliła również, że premiowane były m.in. projekty firm, które zapowiadały stworzenie trwałych miejsc pracy, których w sumie ma powstać przynajmniej 101.

– Przedsiębiorcy ubiegali się o dotacje na inwestycje w maszyny, urządzenia, roboty budowlane, które przyczynią się do wdrożenia innowacji. Premiowane były rozwiązania o wysokim poziomie innowacyjności – dodała dyrektor Malinowska.

- Produkujemy zbiorniki ciśnieniowe, a dotację przeznaczymy na park maszynowy, dzięki czemu będziemy mogli robić większe zbiorniki. Cały projekt jest wart 700 tys. zł, a dotacja wyniosła 400 tysięcy - mówił Krzysztof Bielicki, właściciel z łapskiego Biel-Stalu.

Wniosek na rozbudowę parku maszynowego złożył również współwłaściciel znanej sokólskiej lodziarni Stara Szkoła. - Chcemy pakować nasze lody w kubeczki i wejść trochę bardziej w Polskę. Będzie to możliwe dzięki większemu rozdrobnieniu cząsteczek tłuszczu w lodach, co w sposób naturalny przedłuża żywotność lodów - mówił Jan Dutkiewicz.

Najwięcej firm zrealizuje inwestycje w powiatach: białostockim (13) i sokólskim (11) oraz hajnowskim i augustowskim. Z unijnego wsparcia będą korzystały przedsiębiorstwa z takich branż jak: budowlana, instalacyjna, produkcji drewna i mebli, wyrobów z metalu, turystyczna czy cukiernicza.  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podlaskie firmy z terenów w przygranicznych z milionami z unijnego wsparcia - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna