Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festyn kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca. Mieszkańcy gminy Łomża mieli okazję przenieść się do czasów średniowiecza

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Festyn kultury średniowiecznej organizowany w gminie Łomża to już tradycja. Co roku impreza cieszy się dużym zainteresowaniem.
Festyn kultury średniowiecznej organizowany w gminie Łomża to już tradycja. Co roku impreza cieszy się dużym zainteresowaniem. Gmina Łomża
W niedzielę 6 sierpnia odbył się Festyn kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca. Organizatorami wydarzenia byli gmina Łomża oraz Centrum Kultury Gminy Łomża. Festyn jak co roku cieszył się sporym zainteresowaniem. Na przybyłe osoby czekały konkursy, rekonstrukcje, średniowieczna muzyka.

Festyn kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca

Festyn w Starej Łomży rozpoczął się tradycyjnie na wzgórzu św. Wawrzyńca, gdzie odbyła się msza święta, celebrowana przez ks. Mariana Mieczkowskiego, proboszcza parafii katedralnej. Następnie, wraz z grupami rekonstrukcyjnymi, goście przemaszerowali traktem w paradzie historycznej pod Górę Królowej Bony.

„Bieg na Królową Bonę”

Podczas festynu odbył się także „Bieg na Królową Bonę” w ramach :Aktywnej Piątki Gminy Łomża, którego dystans ze względu na upalną pogodę skrócono z 10 do 8 km. Ten jak go ocenili biegacze – morderczy bieg – ukończyło ok. 90 zawodników. Najszybszy wśród mężczyzn, z czasem 31 min i 10 sekund, był Maciej Wojciechowski ze Szczytna. Natomiast wśród kobiet Weronika Mielniekiewicz z Murzynowa (38m. 52s.).

Masa atrakcji podczas średniowiecznego festynu

Były pokazy tańców średniowiecznych, walki, bitwy oraz turniej piesze i konne. Rycerze walczyli o Miecz Wójta Gminy Łomża, a uczestnicy festynu brali udział w turniejach kuszniczych i plebejskich. Niezwykle emocjonujący był konkurs o tytuł Mocarza Gminy Łomża, w którym w szranki stanęło ośmiu śmiałków. W klimat średniowiecza uczestników wprowadzał zespół muzyki dawnej, prezentując kompozycje tradycyjne, które mieszały się z nowoczesnymi utworami. Podczas festynu wybrano damę i księcia, którzy przebrali się w stroje epoki. Kulminacyjnym momentem festynu była widowiskowa rekonstrukcja. Zgromadzone osoby mogły podziwiać napad krzyżaków na wioskę słowiańską, który zakończył się jej efektowym spaleniem. Na koniec zaprezentowano pokaz dżygitu, czyli akrobacji na koniu.

Zobacz też:Święto Zaśnięcia Świętej Anny w Bielsku Podlaskim. Wierni cerkwi prawosławnej wspominali babcię Jezusa

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna