MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grunt to farba

Barbara Klem [email protected]
Ostateczny efekt wymalowania zależy od prawidłowego przygotowania podłoża. Dlatego zanim przystąpimy do prac remontowych, warto poznać sposoby gruntowania powierzchni.

Niemalowane, pokryte świeżym tynkiem ściany są bardzo chłonne, ponieważ ich wierzchnia warstwa nie jest twarda i związana. Dodatkowo, często bywa zapylona kurzem, co utrudnia prawidłowe rozprowadzenie farby. Po wyschnięciu może się też okazać, że ze względu na małą przyczepność powłoki, farba odpryskuje.
Aby zapobiec tego typu niespodziankom, powinniśmy stosować specjalne preparaty do gruntowania. Dzięki odpowiedniej konsystencji i składowi, wzmocnią one tynk i ułatwią nałożenie farby, powodując jej lepszą przyczepność.

Drewno pod ochroną

Drewno gruntuje się w celu ograniczenia jego nasiąkliwości. Nowoczesne preparaty gruntujące są szybkoschnące, wydajne i zabezpieczają drewno przed ciemnieniem.
Przykładowym środkiem do gruntowania jest m.in. Supralux Podkład przeznaczony do gruntowania parkietów, podłóg i boazerii. Zastosowanie tego produktu do pierwszego malowania obniża koszty remontu, ponieważ zmniejsza późniejsze zużycie lakieru. Charakteryzuje się szybkim schnięciem i łatwością szlifowania, co pozwala na szybkie nałożenie warstwy nawierzchniowej.
Natomiast drewno znajdujące się na zewnątrz, dobrze jest zabezpieczyć tradycyjnym Pokostem. To produkt całkowicie naturalny, neutralny dla środowiska i zdrowia, który skutecznie ochroni drewno przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych.

Podkład do metalu

Grunt spełnia zawsze funkcję ochrony przed korozją. Jeżeli malujemy powierzchnię po raz pierwszy, należy ją wcześniej odtłuścić, przeszlifować i osuszyć. W przypadku renowacji, najpierw usuwamy resztki starej i skorodowanej powłoki. Miejsca z odkrytym podłożem metalicznym pokrywamy np. podkładem Nobikor który charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża. Trzeba pamiętać, że środek gruntujący musi być idealnie dopasowany do farby. Wówczas uzyskamy pewność, że powłoki podkładu będą twarde i gładkie. Skuteczną ochronę metalu przed korozją zapewnią również Podkład Chlorokauczuk oraz Podkład Poliuretanowy.

Gruntujemy ściany i fasady

Produkty gruntujące wzmacniają tynk, poprawiają przyczepność i spójność warstwy zewnętrznej. Zaleca się stosowanie ich do podłoży cementowych, cementowo-wapien-nych i betonowych, znajdujących się wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Świeżo otynkowane ściany można malować, dopiero wówczas, gdy są zupełnie suche. Zazwyczaj trzeba czekac na to około czterech tygodni. Przykładem środka gruntującego może być Nobigrunt. Dzięki niemu farba będzie się trzymała ściany, ponieważ grunt uszczelni pory. Nałożenie podkładu zapewni również otrzymanie jednolitego koloru farby. Pamiętajmy, że po wcześniejszym zagruntowaniu zużyjemy mniej farby, a powierzchnia stanie się odporna na zarysowania i odpryski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna