MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grunwald. Jak dojechać na inscenizację bitwy

warminsko-mazurska.policja.gov.pl
Inscenizacja bitwy grunwaldzkiej sprzed dwóch lat. Organizatorzy spodziewają się, że w tym roku na Pola Grunwaldzkie może przybyć kilkadziesiąt tysięcy osób. Grunwald. Jak dojechać - radzi policja
Inscenizacja bitwy grunwaldzkiej sprzed dwóch lat. Organizatorzy spodziewają się, że w tym roku na Pola Grunwaldzkie może przybyć kilkadziesiąt tysięcy osób. Grunwald. Jak dojechać - radzi policja Archiwum
Grunwald - jak dojechać na inscenizację bitwy - radzi warmińsko-mazurska policja.

W związku z inscenizacją Bitwy pod Grunwaldem należy spodziewać się bardzo dużego natężenia ruchu, zarówno samochodów, jak i pieszych. Wszyscy powinni pamiętać, że na czas imprezy, na drogach dojazdowych do Pól Grunwaldzkich wprowadzona zostanie zmiana organizacji w ruchu drogowym, dlatego nie należy poruszać się na pamięć.

Przebieg imprezy będą zabezpieczały służby porządkowe organizatora, w tym uprawnione do kontroli ruchu drogowego. Policjanci obecni w Grunwaldzie będą czuwali nad płynnością ruchu. Będą wskazywać drogę kierowcom i pieszym na skrzyżowaniach i drogach dojazdowych do miejsca imprezy.

Warto pamiętać, że i kierowcy, i piesi obowiązani są bezwzględnie stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem, do sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych w szczególności wskazujących kierunek jazdy, zakazujących ruchu oraz zatrzymywania.

W pobliżu Pól Grunwaldzkich, prawdopodobnie nie będzie wydzielonych odrębnych pasów ruchu dla pieszych i pojazdów, a tym samym wszyscy będą poruszać się po jezdni, dlatego należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności.

Piesi idący po jezdni lub poboczu powinni poruszać się jak najbliżej lewej krawędzi natomiast kierujący powinni jechać zdecydowanie wolniej i ostrożniej, zachowując bezpieczny odstęp od wymijanych lub wyprzedzanych pieszych.

Szczególną uwagę należy zwracać na dzieci - pamiętajmy, że najmłodsi w wieku do 7 lat mogą poruszać się po drodze tylko pod opieką starszych.

Policja apeluje do kierowców:
1. Zanim ruszysz samochodem w podróż na miejsce inscenizacji bitwy sprawdź czy:

- masz przy sobie wszystkie wymagane przepisami dokumenty, czy twój samochód jest technicznie sprawny (ogumienie, oświetlenie) i odpowiednio wyposażony.

2. Zawsze zapinaj pasy i dopilnuj, aby pasażerowie też je zapięli.

3. Zadbaj o bezpieczeństwo dzieci w pojeździe. Pamiętaj, że dziecko w wieku do lat 12 nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewozu dzieci (siedzisko, podwyższenie), odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka.

Po dotarciu do miejsca imprezy:

1. Samochód pozostaw na wyznaczonych parkingach, pamiętaj o takim ustawieniu pojazdu, aby nie utrudniał on wjazdu i wyjazdu innym kierującym oraz dostępu do zaparkowanych pojazdów. Pozostawienie samochodu na drodze, w miejscach, gdzie jest to zabronione znakami drogowymi i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu, spowoduje usunięcie auta przez służby porządkowe.

2. Opuszczając samochód, nawet na chwilę, nie zostawiaj w nim dzieci lub zwierząt.

3. Zadbaj o własne rzeczy i aby uniknąć kradzieży, przed opuszczeniem auta:
· sprawdź, czy wszystkie okna są domknięte, a pokrywa bagażnika zatrzaśnięta,
· włącz alarm oraz inne posiadane zabezpieczenia,
· zabierz z auta dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie itd.),
· bagaże, tj. torby, plecaki, nesesery i inne rzeczy umieść w schowkach lub bagażniku, pozostawienie ich w widocznym miejscu będzie zachętą dla złodziei,
· jeżeli w samochodzie zainstalowany jest radioodtwarzacz z panelem, to zabierz go ze sobą, nie chowaj do schowka, czy pod fotel,
· po zamknięciu samochodu kluczyki schowaj do wewnętrznej kieszeni ubrania.

Organizacja ruchu

Na obchodach uroczystości rocznicowych 600-lecia "Bitwy pod Grunwaldem" i inscenizacji rekonstrukcji bitwy, 17 lipca 2010 r. (sobota) spodziewany jest udział kilkudziesięciu tysięcy osób. Z uwagi na słabo rozwiniętą komunikację publiczną w tym rejonie, głównym środkiem transportu będzie indywidualna komunikacja samochodowa, w związku z tym spodziewany jest przyjazd kilkudziesięciu tysięcy pojazdów, z czym wiążą się spore utrudnienia ruchu na drogach dojazdowych.

Wyodrębnione trasy dojazdu w pobliże Pól Grunwaldzkich:

1) trasa dla gości zmierzających z kierunku Warszawy oraz Olsztyna
- dojazd do miejscowości Stębark drogą wojewódzką 537 od miejscowości Pawłowo i drogi krajowej 7 Gdańsk - Warszawa, tą trasą zmierzają goście od strony Warszawy oraz Olsztyna,

2) trasa dla gości zmierzających z kierunku Gdańska i Ostródy
- dojazd do miejscowości Frygnowo drogą wojewódzką 542 od miejscowości Rychnowo i drogi krajowej 7, dalej drogą powiatową 1261N do miejscowości Grunwald,

3) trasa dla gości z kierunku Lubawy i Iławy,
- w miejscowości Frygnowo szlak wiodący drogą wojewódzką 537 dołącza do drogi wojewódzkiej 542 w kierunku miejscowości Grunwald

4) trasa dla gości z kierunku Działdowa
- dojazd do miejscowości Samin drogą wojewódzką 542,dalej drogą powiatową 1266N w okolice miejscowości Grunwald

17 lipca (sobota) od godz. 6 będzie obowiązywała zmiana organizacji ruchu. Ruch w bezpośrednim sąsiedztwie imprezy obsługiwać będą odcinki dróg powiatowych okalających obszar Pól Grunwaldzkich. Wzorem ubiegłych lat założono dwupasowy ruch jednokierunkowy po trasie Grunwald - Łodwigowo - Stębark - Grunwald. Taka organizacja ruchu jest najbardziej optymalna wobec ograniczonej szerokości dróg powiatowych. Przy tej trasie zlokalizowana jest większość parkingów - głównie w okolicy miejscowości Stębark.

System parkingów zlokalizowanych w obrębie Pól ma pojemność około 15.600 samochodów osobowych i około 100 autokarów. Oznakowanie parkingów należy do obowiązku ich organizatorów.

W otoczeniu Pól Grunwaldzkich wprowadzono strefę ograniczonego postoju, a postój pojazdów przewidziano tylko w wyznaczonych miejscach (oznaczonych parkingach). Komunikacja publiczna funkcjonować będzie na dotychczasowych zasadach, a lokalizacja przystanków nie ulega zmianie. Należy zwrócić także uwagę na zmiany pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach dróg powiatowych okalających Pola Grunwaldzkie.

Organizacja ruchu wspierana będzie przez liczne patrole policjantów ruchu drogowego zlokalizowanych na skrzyżowaniach. Zadaniem funkcjonariuszy będzie przede wszystkim pomoc zmotoryzowanym gościom. Policjanci będą kierować i upłynniać wzmożony ruch. Będą kontrolować kierowców i reagować na w przypadku popełniania przestępstw i wykroczeń.

Dodatkowo służby porządkowe organizatora będą kierować auta na wyznaczone parkingi.

Grunwald. Jak dojechać samochodem z Białegostoku - zobacz na mapie Google

Wobec wzmożonego ruchu na drogach dojazdowych i przewidywanego wystąpienia utrudnień wyznaczono awaryjną drogę dojazdową przeznaczoną wyłącznie dla służb ratowniczych i porządkowych. Taką rolę spełniała będzie droga powiatowa 1261 N Łodwigowo - Osiekowo, która w połączeniu z drogą powiatową 1264 N Leszcz - Jankowice - Rączki -Moczysko, będzie stanowić alternatywny wyjazd w kierunku Działdowa lub Nidzicy.

Zamknięty zostanie także odcinek drogi 1261 N Łodwigowo - Łogdowo z dopuszczeniem ruchu wyłącznie dla służb ratunkowych i porządkowych, komunikacji publicznej, obsługi przyległych posesji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna