MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grzybów nie brakuje, w lasach nie tylko prawdziwki i rydze. Oto mądziak malinowy, jego zapach poczujesz z daleka

Katarzyna Zawada
Co to za grzyb i gdzie rośnie?
Co to za grzyb i gdzie rośnie? joltom - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26716481
Początek jesieni to czas, gdy od poranków w lasach roi się nie tylko od grzybów, ale i grzybiarzy, którzy mają nadzieję na pełne kosze. Nie brakuje prawdziwków, podgrzybków, czy też kurek, na drodze można jednak spotkać inne, niekiedy nieznane, gatunki. Jak wskazują leśnicy, wśród nich są takie, które z daleka mogą… odstraszać zapachem. Jak wygląda mądziak malinowy i czy grzyb nadaje się do spożycia?

Spis treści

Świat grzybów bywa fascynujący. Wśród „zwykłych” koźlaków i maślaków można natrafić na cuda natury. Wielu amatorów leśnych wycieczek zna grzyby zwane „kurczakami z lasu” lub „kozią brodą”, niektóre są jednak rzadkością i spotkanie z nimi może na długo utkwić w pamięci. Nie tylko ze względów wizualnych, ale też zapachowych.

Pachnie padliną? To mądziak malinowy!

Mądziak malinowy nie należy do popularnych krajowych gatunków, można jednak wpaść na niego w trakcie zbiorów. Co ciekawe, przypomina nieco okratka australijskiego, zwanego „palcami diabła”. Owocniki ciężko wychwycić, często drogę do nich wskazuje woń grzyba.

Zapach padliny można wyczuć już z daleka. Czasami jest nawet tak silny, że dużo łatwiej można wyczuć jego obecność, niż odnaleźć owocniki grzybów, informuje w mediach społecznościowych Nadleśnictwo Świerklaniec.

Nietypowy grzyb przyciąga muchy. Jak wygląda?

O ile dla człowieka zapach jest odpychający, w przyrodzie stanowi wabik. Woń psującego się mięsa przyciąga muchy, które spożywają śluz wraz z zarodnikami. Owady, które odlatują, roznoszą zarodniki i w ten sposób sprzyjają ekspansji grzybów.

Muchy wchodzą na szczyt śmierdzącego grzyba i jedzą śluz wraz z zarodnikami. A w zasadzie to nie tylko jedzą - zarodniki przyklejają się do całego ciała owada, czytamy w jednym z postów.

Wygląd mądziaka malinowego jest charakterystyczny. Na początku pojawia się jajo, z którego przebija się owocnik. Ma postać palca o biało-malinowej barwie. Na czubku często pojawia się zielonkawy śluz, to tam kryją się zarodniki. Grzyby można spotkać na łąkach, w parkach, niekiedy w lasach, czasem nawet na działkach. Należy do niejadalnych, trudno sobie jednak wyobrazić, żeby ktoś chciał go próbować po bliskim powąchaniu okazu.

Źródło: Lasy Państwowe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna