MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hajnówka. Radni opowiedzieli sie za niepodnoszeniem podatków w mieście

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Rada Miasta Hajnówka obradowała w poniedziałek 23 października
Rada Miasta Hajnówka obradowała w poniedziałek 23 października Marta Chmielińska/archiwum
Do późnych godzin wieczornych radni Rady Miasta Hajnówka obradowali na poniedziałkowej sesji. Po gorącej dyskusji uchwalili między innymi wysokość podatków od nieruchomości i środków transportu, wysokość dotacji celowej dla Parku Wodnego oraz wybrali ławników Sądu Rejonowego.

Burmistrz miasta Jerzy Sirak zaproponował podniesienie podatków od nieruchomości dla wszystkich podmiotów o 5 proc., radni długo dyskutowali na temat zasadności podnoszenia opłat dla przedsiębiorców oraz niewspółmierności wysokości opłat dla podmiotów świadczących usługi związane ze służbą zdrowia. Porównywano tu prywatne przychodnie i gabinety lekarskie z ogromnym szpitalem powiatowym.

Jeżeli prywatny gabinet będzie miał 100 metrów to przy maksymalnej stawce podatku wynoszącej 6,76 zł, to podatek wyniesie 676 zł w skali roku i tu jestem za tym, żeby podatek podnieść - mówił Grzegorz Tomaszuk, radny będący jednocześnie wieloletnim dyrektorem szpitala powiatowego. - Natomiast szpital ma 25 764 metry kwadratowe powierzchni czyli 2,5 hektara powierzchni użytkowej i proszę przeliczyć jakie to daje pieniądze. Dziś w skali roku płacimy 300 tysięcy podatku.

Ostatecznie wniosek burmistrza Siraka nie został przyjęty - za podwyżką głosowało 6 radnych, 2 osoby wstrzymały się od głosu, a 10 było przeciwnych. Podatki na rok 2024 pozostały bez podwyższania dla wszystkich podmiotów i wynoszą: 0,9 zł za m kw. od budynków mieszkalnych, 26,49 zł za m kw. budynku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz 4,82 zł za m kw. budynków przeznaczonych na świadczenie usług zdrowotnych i 7 zł za m kw. garaży i pomieszczeń gospodarczych. O 10 proc. podwyższone zostały podatki od środków transportu.

Radni uchwalili również podwyższenie jednostkowej stawki dotacji dla Parku Wodnego, co pozwoli na utrzymanie cen biletów na obecnym poziomie.

Projekt uchwały, który będzie procedowany wynika stąd, że zmieniły się ceny, a jakie? to wszyscy widzimy - mówił Mirosław Chilimoniuk, dyrektor Parku Wodnego. - Nasz obiekt generuje koszty głównie z powodu mediów, które zużywamy, czyli energii elektrycznej i cieplnej oraz wody, a jakie są ceny tych mediów wszyscy doskonale wiemy.

Dyrektor Chilimoniuk tłumaczył, że w ostatnich latach Park Wodny został docieplony i zmodernizowany, tak aby ograniczyć koszty.

Od kilku lat utrzymujemy zużycie mediów na niezmienionym poziomie, a to, że teraz musimy za nie więcej płacić nie jest naszą winą - wyjaśniał. - Ta podwyżka dotacji ma spowodować, aby nasi klienci nie musieli płacić więcej za bilety.

Uwagi do działalności Parku Wodnego miał radny Maciej Borkowski, który dopytywał o działania mające przyciągać chętnych do pływalni oraz o poczynione oszczędności.

Co pan zrobił w ciągu ostatnich trzech lat? - mówił Maciej Borkowski. - Pamiętam lata, gdy liczba uczęszczających w skali roku to było 115 tysięcy, a teraz jest 101 tysięcy. Bardzo często chodzę na basen i rozmawiam z ludźmi i czego się ludzie obawiają? Wzrostu cen za wejście.

Ostatecznie głosami 12 radnych będących "za" przy czterech radnych wstrzymujących się od głosu, podwyższenie jednostkowej dotacji dla Parku Wodnego zostało uchwalone.

Rada Miasta przyjęła także zmiany w budżecie miasta, kandydatów na ławników Sądu Rejonowego oraz przyznali dotację w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków dla właściciela budynku dawnego biurowca Zakładów Drzewnych.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna