MKTG SR - pasek na kartach artykułów

II Łomżyński Tydzień Wielokulturowości. Zawrót głowy

Mateusz Grzymkowski [email protected]
Na imprezie zjawiło się wiele młodych osób, które poznawały zwyczaje innych kultur. Na zdjęciu obywatel Sudanu rozmawia z grupą uczniów.
Na imprezie zjawiło się wiele młodych osób, które poznawały zwyczaje innych kultur. Na zdjęciu obywatel Sudanu rozmawia z grupą uczniów. mgrzymkowski
Tradycyjny czeczeński taniec, wietnamskie zwyczaje, czy kulturę Sudanu można było poznać na starówce.

Ciekawość i zrozumienie innych kultur to podstawa - przekonuje Pham Phu Cuong, Wietnamczyk mieszkający w Polsce od 36 lat. - W Łomży, jak widać, ludzie są otwarci - uśmiecha się.

Kulturalne kultury

O otwartości mieszkańców mówi również Czeczenka Satsita Khumaidova. Dlatego w najbliższym czasie muzułmanie chcą starać się o znalezienie w Łomży miejsca do modlitw. Lokal miałoby użyczyć miasto.
- Mamy przecież tego samego, jedynego Boga - nadmienia.

Czeczeni we czwartek na Starym Rynku prezentowali swoją kulturę, kuchnię i zwyczaje. Oprócz nich o swoich narodach opowiadali Gruzini, Wietnamczycy oraz obywatele Sudanu i Indii. Prezentowali je w specjalnie przygotowanych namiotach. Ale również cudzoziemcy przy specjalnym stoisku mogli poznać dorobek literacki i muzyczny Polaków.

- Wzajemne poznanie się jest nie do przecenienia - mówi Kamil Kamiński z Fundacji "Ocalenie", która przygotowała Dzień Uchodźcy. - Dzisiaj poznając ludzi z innych państw możemy przełamać bariery - zwraca uwagę.

Nauka tolerancji

Na starówkę przyszło wielu uczniów łomżyńskich szkół.
- Przychodzimy tu już od trzech lat i uczymy się szacunku i tolerancji - opowiada Mirosława Jankowska, nauczycielka historii w III LO w Łomży.

Na koniec dnia w kinie Millenium łomżyniacy i cudzoziemcy obejrzeli animowany film "Droga na drugą stronę" opowiadający historię imigranta z Rumunii.

Dzień Uchodźcy był najważniejszym i zarazem ostatnim punktem II Łomżyńskiego Tygodnia Wielokulturowości. Poruszał głównie tematy tolerancji i sytuacji cudzoziemców w Polsce. Trwał od 14 czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna