MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile kosztuje karta wędkarska 2023? Co trzeba zrobić, aby ją mieć? Bez egzaminu nie będzie dokumentu

Katarzyna Zawada
Legalne łowienie ryb w Polsce odbywa się tylko z kartą wędkarską, niektórzy są jednak zwolnieni z jej posiadania.
Legalne łowienie ryb w Polsce odbywa się tylko z kartą wędkarską, niektórzy są jednak zwolnieni z jej posiadania. pixabay.com/meineresterampe
Za oknem jesień, choć za sport narodowy uważa się obecnie grzybobranie, po piętach depcze mu inna dyscyplina – wędkarstwo. Nie brakuje pasjonatów, którym nie przeszkadza pogoda, dla nich liczą się umiejętności, dobry sprzęt i odpowiednie miejsce na połów. W Polsce, aby legalnie zarzucać wędką, same chęci nie wystarczą. Oprócz uiszczenia opłat, potrzebna jest karta wędkarska. Jak ją zdobyć? Ile kosztuje wyrobienie dokumentu?

Spis treści

Karta wędkarska dla miłośników ryb stanowi najważniejszy dokument. Oprócz tego trzeba pamiętać o opłacaniu składek i wyrobieniu zezwoleń, jeśli zachodzi taka potrzeba. Zarówno Polski Związek Wędkarski, jak i Wody Polskie, mają swoje konkretne opłaty.

Sprawdź swoją wiedzę wędkarską: QUIZ. Czy nadajesz się na wędkarza?

Zmiany w karcie wędkarskiej 2023

Trzeba pamiętać, że od lipca 2023 roku obowiązują zmiany w karcie wędkarskiej, wprowadzone przez resort rolnictwa. Jedną z głównych jest wprowadzenie nowego druku (obejmuje on także kartę łowiectwa podwodnego). Te, które zostały wydane wcześniej, oczywiście obowiązują. Zniknęły dane dotyczące miejsca i adresu zamieszkania, a stare druki (wydawane przez starostów) mogą być wykorzystywane do wyczerpania zapasów, jednak nie przekraczając końca 2023 roku.

Jak informował niedawno Polski Związek Wędkarski, zniknął też zapis regulujący możliwość miejscowego zdawania egzaminu. W praktyce oznacza to więc, że osoby powyżej 14. roku życia mogą zdawać przed komisją w dowolnym powiecie na terenie Polski.

Finalnie więc zmienia się druk i możliwość zdawania egzaminu w innym miejscu, ale nie zmienia się forma samego wędkowania, pisaliśmy na strefaagro.pl.

Najpierw egzamin, potem dokument

Proces wyrobienia karty wędkarskiej jest łatwy, żeby jednak otrzymać dokument, trzeba pozytywnie przejść egzamin. Tym zajmuje się PZW. Najpierw kandydat na pełnoprawnego wędkarza musi uiścić opłatę za egzamin na konto wybranego okręgu, stawka to kilkadziesiąt złotych w zależności od regionu. Potwierdzenie przelewu upoważnia do przystąpienia do testu.

Pytania dotyczą podstaw wędkarstwa, ujętych w Ustawie o rybactwie śródlądowym oraz w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie. Można trafić na różne kategorie, np. biologię ryb, wymiary i okresy ochronne lub sprzęt wędkarski.

Tyle kosztuje wyrobienie karty wędkarskiej. Czy można ją uzyskać online?

Po zdanym egzaminie należy udać się z zaświadczeniem do odpowiedniego urzędu. Związkowcy przypominają, że w tej kwestii nic się nie zmieniło, kartę wędkarską wydaje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania. Na miejscu należy uiścić kolejną opłatę – 10 zł i dołączyć zdjęcia. Obecnie nie ma możliwości wyrobienia karty wędkarskiej online. Zarówno egzamin, jak i złożenie dokumentów, musi odbyć się stacjonarnie.

Brak dokumentu w trakcie połowu może skutkować karą grzywny, nawet do 500 złotych. Kwota rośnie, jeśli wędkarz złamał inne przepisy, np. łowił w okresie ochronnym.

Kto nie musi mieć karty wędkarskiej?

Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej zwolnieni są cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce oraz osoby w wieku poniżej 14 lat, pod warunkiem łowienia pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej kartę, czytamy na stronie PZW.

Dokumentu nie muszą posiadać też łowiący w wodach należących do osób fizycznych uprawnionych do rybactwa – tu wymogiem jest zezwolenie na połów.

Źródła: PZW, MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna